ČTsport

ČTsport
čtvrtek 22. listopadu 2018 Cecílie

Nash dojela na horském kole čtrnáctá, vyhrála Bressetová

Velikost textu:
aktualizováno 11. 8. 2012 18:38

Londýn - Česká bikerka Kateřina Nash dojela v cross country na 14. místě. Vítězkou se stala třiadvacetiletá Francouzka Julie Bressetová před zkušenou Němkou Sabine Spitzovou a Američankou Georgií Gouldovou. Třetí žena celkového pořadí letošního Světového poháru Nash toužila po medaili, ale závod na trati v Hadleigh Farm jí vůbec nesedl.

Kateřina Nash při olympijském cross country
Kateřina Nash při olympijském cross country

Zpočátku se sice držela v popředí, ale po odjetí třetiny závodu o celkové délce 29 kilometrů začala čím dál více ztrácet a propadala se výsledkovou listinou. Její ztráta v cíli na vítěznou Bressetovou činila pět a půl minuty.

Čtyřiatřicetiletá rodačka z Prachatic žijící v Kalifornii přesto vylepšila své umístění z Atlanty, kde při premiéře horských kol skončila devatenáctá, i české maximum. To dosud držela další bývalá lyžařka Kateřina Neumannová, která v roce 1996 skončila hned před ní osmnáctá.

"Dala jsem tomu dnes všechno a dala jsem tomu všechno poslední dva měsíce. Neměla jsem defekt, neudělala jsem žádnou chybu, takže jsem obrovsky zklamaná. Ale člověk nemůže udělat víc, než tomu dát maximum," řekla Nash po dojezdu novinářům.

Loňská vítězka Světového poháru Bressetová, jež letos skončila v seriálu za Nash o čtyři body čtvrtá, rozložila z třicetičlenného startovního pole síly nejlépe. Od začátku kontrolovala dění v čele a od poloviny závodu se zbytku pelotonu vzdalovala. Její náskok v cíli před druhou Spitzovou činil více než minutu.

Francouzka Julie Bressetová, vítězka olympijského cross country
Francouzka Julie Bressetová, vítězka olympijského cross country

Pekelnému tempu, které Francouzka nasadila, stačila Nash dvě kola. "Když máte skvělý den, tak to vydržíte. Já ho neměla. Soupeřky byly rychlejší," uvedla. Sama nevěděla, proč najednou začala ztrácet. "Měla jsem relativně slušný začátek, nic jsem nepromeškala. Jela jsem to svoje, ale to na předek nestačilo," dodala Nash.

Boj o stříbro vyšel lépe veteránce Spitzové. Čtyřicetiletá držitelka bronzu z olympiády 2004 a obhájkyně zlata z Pekingu zvládla nejlépe start a těsný náskok, který si v průběhu závodu vybojovala na Gouldovou, dokázala udržet až do cíle.

"Teď mám olympijskou sbírku medailí kompletní, takže je to dokonalé. Tu medaili jsem chtěla," uvedl Němka, která má ještě bronz z Atén. O tom, že by přidala další cenný kov za čtyři roky v Riu de Janeiro, neuvažuje. "Tam budu možná jako trenérka. Svou sadu medailí už mám, leda že by mi dali nějakou jiné barvy," řekla mistryně světa z roku 2003.

Trpké vystoupení si protrpělo hned několik favoritek. Norská legenda a vítězka z Atén Gunn-Rita Dahleová-Flesjaaová měla brzy pád a ze závodu ještě před jeho polovinou odstoupila. "Byl to nejhorší možný začátek. Mám super formu, ale pak jsem se při stíhací jízdě trochu zatavila. Když jsem píchla, říkala jsem si, že tohle fakt nebude můj den," uvedla devětatřicetiletá Norka.

Až 24. příčka zbyla na Kanaďanku Emily Battyovou, která se zranila v tréninku tři dny před závodem a jela s nalomeným žebrem. S nejvyššími ambicemi startovala také její krajanka Catharine Pendrelová. Vítězka Světového poháru skončila ale přes nadějně rozjetý závod devátá.

Horská kola, ženy (29,3 km):

1. Bressetová (Fr.) 1:30:52, 2. Spitzová (Něm.) -1:02, 3. Gouldová (USA) -1:08, 4. Kalentěvová (Rus.) -1:41, 5. Süssová (Švýc.) -1:54, 6. Engenová (Švéd.) -2:16, 7. Dawidowiczová (Pol.) -2:28, 8. Lastová (Brit.) -2:55, 14. Nash (ČR) -5:30.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.