ČTsport

ČTsport
úterý 25. září 2018 Zlata

Chyba elektromíry málem vzala Němce medaili

Velikost textu:
aktualizováno 11. 8. 2012 14:57

Londýn – Atletický stadion zažil další medailovou kuriozitu. Německá kladivářka Betty Heidlerová měla svým nejdelším hodem v páté sérii získat bronz. Kvůli chybě elektromíry ale nebyl pokus s hodnotou 77,13 metrů zapsán a vypadalo to, že světová rekordmanka zůstane bez medaile a s pocitem křivdy. Rozhodčí však po závodě ručně přeměřili evidentně úspěšný hod a posunuli osmadvacetiletou atletku na třetí příčku. Ani následný protest čínské výpravy, kterým se Mezinárodní atletická federace (IAAF) zabývala přes tři hodiny, nepřipravil Němku o cenný kov. Ještě déle se řešil požadavek švédské výpravy o přidělení zlata pro triatlonistku Lisu Nordénovou. Týden starý příběh v závodě žen musela rozhodnout až mezinárodní sportovní arbitráž CAS.

Kladivářku Heidlerovou málem připravila o medaili chyba sudích
Kladivářku Heidlerovou málem připravila o medaili chyba sudích

"Od začátku jsem věděla, že ten pokus byl dobrý. Šlo tedy jen o to, aby ho uznali i rozhodčí," řekla Heidlerová, která se bronzu dočkala půl hodiny po závodě. Problémy nastaly po pátém, evidentně dlouhém hodu, kterým Heidlerová ze třetího místa odsunula Číňanku Čang Wen-siou (76,34 m). Rozhodčí ho sice změřili, ale kvůli chybě elektromíry se neobjevil v systému s výsledky. Německá kladivářka za to sice dostala náhradní pokus, náčiní už ale do stejné vzdálenosti neposlala.

Jak později Mezinárodní olympijský výbor vysvětlil, zmatky způsobila obrovská náhoda a chyba softwaru. Heidlerová totiž na úvod páté série trefila na centimetr přesně vzdálenost, do které bezprostředně před ní na závěr čtvrtého kola pokusů hodila kladivo vedoucí Ruska Taťjana Lysenková.

Mark Adams, mluvčí MOV: "Stalo se něco, co se dosud pravděpodobně ještě nikdy nepřihodilo."

Elektronický měřící systém Heidlerové výkon nedokázal přiřadit, protože je naprogramován tak, že při dvou totožných výsledcích po sobě automaticky vyhodnotí situaci jako chybu rozhodčího. Chaos pak umocnila skutečnost, že ještě před vyřešením problému absolvovala svůj pokus další závodnice a Heidlerové byl chybně přidělen její výkon 72,34. Po protestech německá kladivářka dostala k dispozici náhradní pokus, náčiní už ale do stejné vzdálenosti neposlala.

Rozhodčí nakonec po závodě, v němž triumfovala Lysenková v olympijském rekordu 78,18 metru před Polkou Anitou Wlodarczykovou, hod Heidlerové přeměřili ručně, uznali ho a posunuli ji na třetí místo před Wen-siou. Až když se situace s chybou za několik hodin vysvětlila, změnili ručně naměřených 77,13 na oficiálních 77,12.

Zajímavostí ale je, že sudí museli nejdříve z kamerových záběrů zpětně vyhledat nejdelší hod Heidlerové a najít stopu, kterou zanechal. To se jim podařilo a pomocí pásma pokus ručně přeměřili. Hodnota 77,12 metrů utvrdila německou atletku o správnosti jejího tvrzení.

Čínská reprezentantka, která mezitím oběhla oslavné kolečko zabalená do vlajky, podala protest, ten však IAAF po tříhodinovém jednání zamítla. "Byla jsem naštvaná, ale věděla jsem, že to dopadne dobře," prohlásila Heidlerová. 

V triatlonu elektronika fungovala, ale výsledky se nemění

Mezinárodní sportovní arbitráž CAS zamítla požadavek švédského olympijského týmu, aby triatlonistka Lisa Nordénová dodatečně získala zlatou medaili. O druhém místě švédské sportovkyně za Švýcarkou Nicolou Spirigovou rozhodla před týdnem v dramatickém závodu až cílová fotografie.

Těsný doběh v závodu triatlonistek
Těsný doběh v závodu triatlonistek

Podle arbitráže je použití fotografie v kompetenci rozhodčích Mezinárodní triatlonové federace ITU. Taková rozhodnutí může CAS projednávat jen za předpokladu, že by nebyla v dobré víře, což se v tomto případě nestalo. ITU oběma závodnicím přiznala stejný čas, zlatou medaili ale získala jen Spirigová. V rámci ITU švédské odvolání proti výsledkům ve středu taktéž neuspělo.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.