ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Oštěpař Veselý zaútočí na olympijskou medaili

Velikost textu:

Londýn - Druhá polovina olympijských her byla svědkem protržení českého medailového sucha. Po úspěších veslařů se do sbírání drahých kovů pustili i atleti a Barbora Špotáková suverénním výkonem přidala dokonce druhou medaili nejdražší. V jejích stopách dnes může jít další část českých sportovců - obzvlášť oštěpař Vítězslav Veselý. Loni mu medaile na mistrovství světa utekla o centimetry, do finále od 20:20 ale nastoupí jako jasný favorit. Kvalifikaci vyhrál v osobním maximu, a pokud na ni naváže, jen těžko pozná ve finálovém boji konkurenta.

Oštěpař Vítězslav Veselý
Oštěpař Vítězslav Veselý

Dvanáct let po posledním olympijském triumfu Jana Železného může mít Česká republika opět oštěpařského krále. Vítězslav Veselý se chystá vykročit ve stopách svého slavného učitele a zaútočit na medailové pozice. Dosavadní výsledky ho staví do role největšího favorita. 

Loni na mistrovství světa v Tegu mu vítězné stupínky utekly o devatenáct centimetrů, od té doby však chytil úžasnou formu. Letos porazil všechny nejlepší oštěpaře na mistrovství Evropy a jako jediný překonal hranici 88 metrů. Ve středu v Londýně dokonce zmrazil soupeře osobním rekordem 88,34 metru, který mu zajistil jasný postup do finále. Tam se dokonce neprobojovali jeho největší soupeři Lotyš Vasilevskis a Němec De Zordo. Soupeřem by mu mohl být dvojnásobný olympijský vítěz Thorkildsen, který ale letošním maximem v hodnotě 84,72 metru nepřekonal Veselého kvalifikační pokus.

Olympijské medaile není to jediné, o co bude český reprezentant v hodu oštěpem dnes večer usilovat. Veselý by také mohl pomoct svému trenérovi Janu Železnému udržet se na prvním místě historických tabulek, kromě oštěpařské legendy totiž tři zlaté olympijské medaile v hodu oštěpem nikdo nezískal. To by se dnes mohlo změnit. Pokud se již dvojnásobnému olympijskému medailistovi norskému oštěpaři Andreasi Thorkildsenovi podaří získat třetí cenný kov z olympijských her, vyrovná se Železnému.

Kromě oštěpu máme zastoupení i v další atletické disciplíně. V závěru sobotního programu se představí chodkyně Lucie Pelantová. O finále zabojuje štafeta "Rychlých holek," soupeřky z Jamajky, USA a Ruska by však mohly být nad jejich síly.

To Kateřina Nash bude na startu cross country jako jediná Češka. Olympijský závod jela už v roce 1996 v Atlantě, tehdy ještě jako lyžařka spolu s Kateřinou Neumannovou. Pak absolvovala dvě zimní olympiády a teď se vrací jako bikerka. Prachatická rodačka žijící v Kalifornii ve svých 34 letech sama hovoří o životní sezoně a výsledky jí dávají za pravdu. Celkově třetí místo ve světovém poháru ji řadí do okruhu medailových kandidátek.

Bikery čeká v areálu Hadleigh Farm v Essexu 60 kilometrů východně od Londýna 4,6 kilometru dlouhý okruh s převýšením 172 metrů. Muži ho absolvují sedmkrát, ženy mají o kolo méně. Při loňském testu tady suverénně vyhráli obhájce olympijského zlata Francouz Absalon a mistryně světa Kanaďanka Pendrelová.

Moderní pětibojař David Svoboda mohl mít medaili už z Pekingu. Jankovitý kůň mu to však nedovolil. Dnes se pokusí o nápravu. Svoboda má doma dvě stříbra z mistrovství světa, ale poslední šampionáty mu příliš nevycházely. Letos v Římě skončil jako nejlepší z Čechů devátý. Pro jeho kolegy Ondřeje Polívku a Natalii Dianovou by bylo úspěchem umístění v první desítce.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.