ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Boxeři by mohli bojovat v Riu podle pravidel profesionálního ringu

Velikost textu:

Londýn - Předseda Mezinárodní boxerské asociace (AIBA) Wu Čching-kchuo by byl rád, kdyby se na olympijských hrách v Rio de Janeiru rozhodovaly boxerské zápasy obdobně jako v současné době u profesionálů. Nová pravidla by měla nahradit současný systém, kdy se bodují povedené údery. Po vzoru profesionálů by vedení boxerské asociace chtělo zavést desetibodový systém, který zohledňuje i další aspekty boxerského výkonu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

"Je to lepší pro boxery. Obsahuje to všechny prvky boxerského stylu, je to spojené. Vítěz by měl být lepší boxer," řekl Wu Čching-kchuo.

Boxeři nyní dostanou bod, pokud se na jejich zásahu shodnou v daný moment alespoň tři z pěti rozhodčích, kteří v průběhu zápasu "mačkají" tlačítka. Podle odpůrců systému zavedeného po olympijských hrách v Soulu se tím ale z boxu dělá "šerm v rukavicích".

V Riu by mohli boxovat i profesionálové

Pokud by změna byla oficiálně schválena, museli by projít rozhodčí novým školením. Šéf amatérského boxu věří, že se to během čtyř let do olympijských her v Riu dá stihnout. "Udělám všechno počínaje dobrým projektem, ale musíme to pořádně posoudit, neuspěchat. Jakmile začneme, už se nevrátíme zpátky," řekl. Přiznal, že asociace uvažuje i o dalších změnách. Například by se neboxovalo v helmách a na další olympiádě by mohlo startovat více žen.

Plánované změny mohou souviset i s plánem mezinárodní asociace, aby už v Riu startovali i profesionální boxeři. AIBA by totiž chtěla, aby se stejně jako například v basketbalu na olympiádě představili i nejlepší boxeři, kteří se rozhodli opustit amatérský ring.

Současný systém byl zaveden v reakci na nespravedlivé vítězství Korejce Pak Si-huna ve finále OH v Soulu, kde o vítězi rozhodovalo hlasování rozhodčích na konci zápasu. Kvůli nespravedlivým verdiktům jsou však boxerští sudí kritizováni i na současných olympijských hrách. Rozhodčí Išangulij Meretnijazov z Turkmenistánu a technický delegát Aghadžan Abijev z Ázerbájdžánu byli kvůli chybám dokonce vyloučeni z olympiády. Wu Čching-kchuo přiznal, že rozdílné verdikty rozhodčích souvisí i s tím, že jsou z různých kontinentů, a jsou tak zvyklí rozhodovat různě.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.