ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Sankce za špatné výsledky na OH. Severní Korea úřaduje

Velikost textu:

Praha – Trest za neúspěch. Tak se podle některých spekulací a pramenů citovaných americkou televizní stanicí ABC vypořádává Severní Korea se svými sportovci. Zprávy o tom, že by je po neúspěších na olympiádě v Londýně čekaly pracovní tábory, sice zůstaly nepotvrzené, podle předsedkyně Česko-korejské společnosti Jany Hajzlerové ale lze očekávat, že některé mírnější sankce padnou.

Fotbalistky KLDR
Fotbalistky KLDR

Zprávy o trestech pro neúspěšné sportovce v Korejské lidově demokratické republice (KLDR) se pravidelně objevují již několik let. "Existuje fáma, že jsou posíláni do pracovních táborů, ztrácí své tituly nebo jsou odkázáni na veřejně prospěšné práce. Tyto zprávy ale nikdy nebyly potvrzeny nebo vyvráceny," říká Hajzlerová s tím, že v uzavřené KLDR se něco těžko potvrzuje či vyvrací. "Lze uvažovat o zprávách, které přináší jihokorejské zdroje. Ty tvrdí, že sportovci přijdou o nějaké tituly či členství v Dělnické straně," dodává.

Sport je podle Hajzlerové v KLDR velkým fenoménem, do značných rozměrů se využívá zejména k propagandě. "Je to jako umění, dárcovství krve nebo zemědělství. Sport je povýšen spíše na vypracování ducha než těla. Stát ho podporuje velkou měrou, nikdo jiný vlastně ani vůbec nemůže," vysvětluje předsedkyně Česko-korejské společnosti.

Severokorejští sportovci jsou vybíráni pečlivě od útlého věku, studují ve zvláštních sportovních školách a prochází důsledným ideologickým tréninkem. "Aby pak byl výsledek, jako vidíme dnes. Jakýkoliv úspěch je slaven ve jménu Vůdce." K dokonalému výsledku však Severní Korea, která zatím na letošních hrách získala čtyři zlaté a jednu bronzovou medaili, často využívá i doping. Pokusila se také o falšování pasů. "Jedna judistka cestovala na různé pasy a lhalo se o tom, kdy byla narozena. Byla příliš mladá na to, aby se účastnila olympiády," říká Hajzlerová. Zároveň se ale nedomnívá, že by se jednalo o důslednou charakteristiku tamních poměrů.

Sportovci Severní Koreje jsou v Londýně důkladně izolováni, z britské metropole tak nejspíš nic neuvidí. "Objevily se jen zprávy od amerických sportovkyň, že se s nimi bavily, nicméně nelze předpokládat, že by bylo povoleno si Londýn prohlédnout nebo se bavit s jinými delegacemi," dodává Hajzlerová. Sami obyvatelé KLDR prý mají ke zprávám z olympiády velmi omezený přístup. "Mnozí již mají televizi, která jim ale nevysílá zprávy o jiných zemích. Jsou tam výsledky jen o Severní Koreji, a pokud je výsledek špatný, záběr se prostě utne a tím se skončí."

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.