ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Čtyřkajak má bronz, deblkanoisté skončili pátí

Velikost textu:
aktualizováno 9. 8. 2012 13:10

Londýn - Čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba vybojoval na olympijských hrách bronzovou medaili na trati 1 000 metrů. Zvítězili Australané před Maďary. Češi tak mají v Londýně sedmou medaili, čímž překonali šest drahých kovů z Pekingu. Přidat další se nepodařilo deblkanoistům Jaroslavu Radoňovi a Filipu Dvořákovi, kteří obsadili na kilometrové trati páté místo.

Členové bronzového čtyřkajaku
Členové bronzového čtyřkajaku

V rychlostní kanoistice získali čeští reprezentanti olympijskou medaili po šestnácti letech. Naposledy pod pěti kruhy uspěl Martin Doktor v Atlantě, kde dvakrát vyhrál. "Je to perfektní. Jsem strašně rád za medaili, trochu jsem doufal i v to zlato, ale při vyrovnanosti startovního pole to je úžasný výsledek," rozplýval se Štěrba. Na OH přitom málem nestartoval, neboť byl obviněn z dopingu, ale na poslední chvíli mu sportovní arbitráž udělila pouze napomenutí a umožnila mu start v Londýně.

Jan ŠtěrbaKajakář Jan Šterba: Usiloval jsem o to, abych tady startoval, abych získal medaili v této posádce, takže myslím, že k tomu není co dodat," uvedl jednatřicetiletý zadák. Mohli jsme být pátí, mohli jsme vyhrát, ale udělali jsme placku v tomhle strašně vypjatém závodě. Olympiáda je jednou za čtyři roky, pro mě možná jednou za život, takže to je úžasný.

Čtyřkajak zajel na nedávném mistrovství republiky druhý nejlepší světový čas a příslušnost ke špičce potvrdil i v Londýně. Na prvním mezičase po 250 metrech byl poslední, ale pak zrychlil a postupně se posunoval vpřed. Ve finiši se českým kajakářům podařilo předjet slovenskou čtveřici, která nedokázala udržet nastolené tempo, a zároveň odrazili nápor Němců. "Start se nám povedl, ale ostatním se povedl víc. Jeli jsme to trochu zezadu, ale v konci už jsem věděl, že tam něco padne. Byl to super pocit," popisoval Trefil.

Dostál považoval závod za nejlepší v kariéře. "Bál jsem se, abych vydržel, protože jsem jel od začátku úplně naplno. Ale v cíli jsem uslyšel atmosféru, to mi dodalo strašně sil. Viděl jsem, že nejsme před poslední dvoustovkou přímo na medaili, takže bylo jasné, že do toho finiše musíme dát všechno," líčil.

Háček Havel chtěl vést loď v rozjížďkách k přímému postupu do finále, což se mu nepovedlo. Teď prý bylo tempo rozložené dobře. "Trochu nám sice na startu ujeli, ale jeli jsme si to svoje. Postupně jsme všechny dojížděli a ve finiši jsme spoustu lodí předjeli. Věděl jsem, že máme finiš silný. Australané byli ujetí hodně, sjeli jsme je, ale už to na ně nebylo," řekl.

Radoň s Dvořákem obsadili na loňském světovém šampionátu čtvrté místo a ani na OH medaili nezískali. Rovněž začali pomaleji a po 250 metrech byli osmí, poté se posunuli na páté místo, na kterém zůstali až do cíle. Od umístění na stupních vítězů je dělila více než sekunda.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip DvořákFilip Dvořák: Na vítězství dnes nebylo. Lodě nám odjely, i když bronz visel nízko a docela jsme je dojížděli. Měli jsme na to, nechali jsme tam všechno. Jsme úplně vyřízení, takže se nemáme za co stydět.

Závod kajakářek ovládla Maďarka Danuta Kozáková, která v Londýně získala druhé zlato. Ve středu byla členkou vítězného čtyřkajaku. Na pátém místě skončila sedmačtyřicetiletá Josefa Idemová z Itálie startující na osmých olympijských hrách. Mezi deblkajakářkami byly nejrychlejší Němky Franziska Weberová a Tina Dietzeová, které porazily i favorizované Maďarky Katalin Kovácsovou a Natašu Duševovou-Janicsovou.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.