ČTsport

ČTsport
pondělí 19. listopadu 2018 Alžběta

O osudu "Rychlých holek" může rozhodnout jediná překážka

Velikost textu:

Praha/Londýn - S rozdílnými pocity budou vstupovat do finále běhu na 400 metrů překážek dvě naše sprinterské naděje. Na překážkách zkušenější a o něco mladší Zuzana Hejnová je naší jedničkou a do závodu půjde s druhým nejrychlejším časem. Medaile z vrcholných soutěží jí ale zatím stále uniká. Na posledním mistrovství Evropy doběhla čtvrtá až za kamarádkou z tréninkové skupiny "Rychlý holky" a stříbrnou ze stejného závodu Denisou Rosolovou. Ta jde do olympijského finále s bolavým kotníkem a s vědomím, že na startu, kvůli původní diskvalifikaci, nemusela vůbec být.

Rosolová a Hejnová
Rosolová a Hejnová

Obě jsou svěřenkyně vystudované právničky Martiny Blažkové a stojí na počátku životního úspěchu. "Medaili chceme. Zuzka, Denča i já," říká před vrcholem sezony trenérka obou běžkyň. Zatím to ale vypadá, že překážky v podání českých atletek nemají logiku. Technicky skvěle vybavená Hejnová se překážkám věnuje už dlouho a je českou rekordmankou. Rosolová, původem skokanka do dálky, sedmibojařka a posléze sprinterka na hladké čtvrtce, zkusila dlouhé překážky teprve před pár měsíci. Ale na mistrovství Evropy v Helsinkách druhým místem potvrdila, že jí nová disciplína svědčí, a výbornou formu prodala i ve štafetě na 4 x 400 metrů, kde Češky získaly bronz.

Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová

Přípravu na samotný závod mají obě "Rychlé holky" odlišnou. Denisa Rosolová si před závodem raději čte někde v koutku a klid umí přenést do samotného závodu, Zuzana Hejnová je akčnějsí a nebojí se rozptýlit hudbou. V kolonce "záliby" uvedla před olympiádou potápění, lyže a zábavu.

Při běhu na 400 m překážek rozhoduje ta osmá. "Do třístovky umí běžet každý a posledních 100 metrů je boj vůle a zbytku sil," tvrdí pětadvacetiletá Hejnová, která se pokusí o šestý medailový přírůstek pro českou výpravu. "Zuzka měla v semifinále rezervu na osmičce, kterou úmyslně nedotáhla na patnáct kroků. Když to udělá, může běžet hodně rychle," věří trenérka Blažková ve zlepšení času 53,62 ze semifinále.

Denisa Rosolová
Denisa Rosolová

Aby Hejnová konečně prolomila smůlu při velkých závodech, změnila taktiku při rozcvičování. Těsně před závodem už nepoužívá bloky a soustřeďuje se pouze na překážky tak, aby ani trochu neplýtvala energií. 

Závod sledujte od 21:45 živě na čtyřce a www.loh.cz.

Zuzana Hejnová

Věk: 25 let (19. prosince 1986, Liberec). Výška a váha: 175 cm, 62 kg. Klub: USK Praha. Kariéra: HMS 2010 a ME 2012 (bronz - 4 x 400 m), MS 2011 (7.), MSJ 2003 (zlato). Osobní rekord na 400 metrů překážek: 53,29.

Denisa Rosolová

Věk: 25 let (21. srpna 1986, Karviná). Výška a váha: 175 cm, 68 kg. Klub: USK Praha. Kariéra: ME 2012 (stříbro), HME 2011 (zlato – 400 m), HMS 2010 a ME 2012 (bronz – 4 x 400 m), HME 2011 (zlato – 400 m), MSJ 2004 (zlato – dálka). Osobní rekord na 400 metrů překážek: 54,24.

Zdroj: ČT sport, deník Sport, Xantypa

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.