ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Úpadek tuzemské dráhové cyklistiky. Zaspali jsme, tvrdí Vršecký

Velikost textu:

Praha - Trenér Pavel Vršecký spojený hlavně s Duklou Praha vychoval řadu mistrů světa a olympijských medailistů. Je proto znepokojen ze současné situace v české dráhové cyklistice. Na olympijských hrách toto odvětví reprezentovali jen sprinteři Denis Špička a Pavel Kelemen, kteří skončili v kvalifikaci. "Teď je to tady bohužel na nule," myslí si Vršecký. Pro Brity je přitom dráha jedním z nejdůležitějších sportů vůbec. "Nezachytáváme trend," dodává.

Denis Špička v olympijském keirinu
Denis Špička v olympijském keirinu

"Předvedli fantastické výkony. Jejich závody byly lahůdky," rozplývá se Vršecký nad britskými závodníky. "Všichni začínali na dráze a Bradley Wiggins teď vyhrál Tour de France i olympijskou časovku. Přitom před lety jsme byli lepší. Oni měli jen jednotlivce, teď jsou velmoc," dodává.

Vršecký si myslí, že v Česku dráha prostě chřadne. "Neříkám to jen já, ale třeba i olympijský vítěz Jiří Daler." Podle Vršeckého bylo největší chybou, že v Česku kolaboval systém závodů a družstev. "To je alfa i omega cyklistiky, od toho se vše odvíjí," zdůraznil kouč.

V družstvech podle něj dostává šanci daleko více cyklistů. "U nás se stala obří chyba. Třeba dvojice tady nemají závody a v zahraničí jsou pro ně možnosti omezené. Vždyť jen na mistrovství republiky byla jen tři družstva Dukly a Prostějov, v juniorech pak jen pět družstev."

Podle Vršeckého také sportu neprospívá, že mezinárodní unie disciplíny na dráze stále mění. "U nás dostala bodovačka přednost před družstvy, protože se říkalo, že na týmy nejsou peníze. V bodovačce je to o taktice a zkušenostech. I proto kvantum mladých závodníků skončilo."

Reprezentace musí jezdit za kvalitním tréninkem do Rakouska, Vršecký si ale nemyslí, že by byl problém v tom, že v Česku není pořádný velodrom. "Nemáme sice dráhu pro velké mezinárodní závody s rozměry 250 metrů, ale je to spíš o práci."

Zdroj: ČT sport, deník Sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.