ČTsport

ČTsport
středa 26. září 2018 Andrea

Sledování přenosů z olympiády může na pracovišti utužit vztahy

Velikost textu:

Praha – Také se obáváte, že vám v průběhu pracovní doby uniknou zajímavé momenty letních olympijských her v Londýně? Zkuste navrhnout svému zaměstnavateli, aby vám společné sledování sportovních přenosů s kolegy přímo na pracovišti dovolil – tato aktivita totiž může přispět k utužení vztahů na pracovišti.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pokud zaměstnavatel souhlasí s tím, že jeho pracovníci sledují televizní přenosy z olympiády v rámci své pracovní doby, nejedná se o porušení pracovních povinností, upozorňuje odborník na pracovní právo z PwC Legal Petr Glogar.

V případě, že zaměstnavatel toleruje sledování olympijských her v rámci tzv. teambuildingu, může to být dokonce podle Glogara považováno za činnost přímo související s výkonem práce. Zaměstnavatel v takovém případě není zbaven odpovědnosti za případné úrazy při sledování olympiády, náhradu škody či ztrátu na výdělku, například pokud zaměstnanci fandí příliš horlivě.

První kvalifikační hod Špotákové na LOH 2012
První kvalifikační hod Špotákové na LOH 2012
Více fotek
 • První kvalifikační hod Špotákové na LOH 2012 autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/39/3837/383634.jpg
 • Miroslava Knapková se po příletu pochlubila medailí autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/39/3834/383391.jpg
 • Stříbrná medaile Vavřince Hradilka zdroj: Vavřinec Hradilek https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/39/3819/381849.jpg
 • Ondřej Synek zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/39/3823/382257.jpg

Koukáte se bez dovolení? To se může vymstít

Sledování olympiády bez svolení zaměstnavatele je ovšem podle Glogara porušení povinností zaměstnance v pracovním poměru. "Podle okolností bude na posouzení zaměstnavatele, zda se jedná o porušení méně závažné, nebo hrubé. V krajních případech bude zaměstnavatel oprávněn okamžitě zrušit pracovní poměr, samozřejmě bez nároku zaměstnance na odstupné," uvedl.

Jiná situace ovšem podle Glogara nastává, pokud pracovník sledoval olympiádu v čase, který není určen k výkonu práce, typicky v době čerpání přestávky na jídlo a oddech. "Nicméně i v tomto případě může zaměstnavatel po zaměstnanci požadovat náhradu nákladů," dodal.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.