ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Kanoista Larsen prožil zlatý návrat

Velikost textu:
aktualizováno 8. 8. 2012 14:40

Eton - Šestatřicetiletý norský kajakář Eirik Larsen se stal podruhé v kariéře olympijským vítězem. Zlatý medailista z Atén vyhrál v Londýně závod na 1 000 metrů, když překvapivě porazil i hlavního favorita Adama van Koeverdena z Kanady.

Kajakář Eirik Larsen slaví vítězství
Kajakář Eirik Larsen slaví vítězství

Larsen rok po olympiádě v Pekingu, kde byl na kilometru druhý, ukončil aktivní kariéru, ale před dvěma lety se rozhodl k rychlostní kanoistice vrátit a stanovil si cíl získat v Londýně zlatou medaili. A to se mu dnes podařilo. Úřadujícího světového šampiona na této trati Van Koeverdena porazil ve finiši.

"Je to fantastické. Věděl jsem, že můžu vyhrát, ale nesměl jsem udělat žádnou chybu," radoval se Larsen, který zajistil Norsku první zlatou medaili na olympiádě v Londýně. "Musel jsem do toho dát od začátku maximum. Po sto metrech jsem sice byl za Adamem (van Koeverdenem), ale v polovině trati jsem viděl, že jsem zpět a že by to mohlo vyjít," podotkl.

Závod singlkanoistů ovládl čtyřiadvacetiletý Němec Sebastian Brendel, který si tak připsal největší úspěch v kariéře. Letošní evropský šampion patřil mezi medailové aspiranty i na loňském mistrovství světa, ale na startu své rozjížďky zlomil pádlo a závod pro něj předčasně skončil. V Londýně si Brendel vše vynahradil a jasně porazil i úřadujícího mistra světa Attilu Vajdu z Maďarska, který skončil v poli poražených na šestém místě. Stříbrnou medaili na kanále Eton Dorney vybojoval díky drtivému finiši zkušený Španěl David Cal. "Je to šílené. Už po 200 metrech jsem ale věřil, že bych mohl vyhrát. Je to odměna za tvrdou práci," uvedl Brendel se slzami v očích po slavnostním dekorování.

Slovenští mistři světa na medaili nedosáhli

Mezi deblkajakáři byli nejrychlejší Maďaři Rudolf Dombi a Roland Kökény, kteří dokázali zaskočit i obhájce zlata z Pekingu Martina Hollsteina a Andrease Ihleho. Německá dvojice navíc ve finiši přišla i o stříbro, neboť nedokázala odolat ataku Portugalců Fernanda Pimenty a Emanuela Silvy. Zklamáním skončilo finále pro slovenskou dvojici Petera Gelleho a Erika Vlčka. Úřadující mistři světa skončili až osmí, v závěru ale zřejmě již šetřili síly, neboť je ve čtvrtek čeká ještě závod na čtyřkajaku, kde budou obhajovat stříbro z Pekingu.

Jediný dnešní závod žen, soutěž čtyřkajaků na 500 metrů, ovládly zkušené Maďarky Gabriella Szabóová, Danuta Kozáková, Katalin Kovácsová a Krisztina Fazekasová, které tak pro svou zemi vybojovaly druhou zlatou medaili. Maďarské kajakářky vyhrály i poslední tři MS, pokaždé v jiném složení, ale Kozáková a Szabóová ve vítězné posádce nikdy nechyběly.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.