ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Australanka Pearsonová zlatá mezi překážkami v olympijském rekordu

Velikost textu:

Londýn - Nejrychlejší ženou v běhu přes překážky je Sally Pearsonová z Austrálie. Atletická finále mají za sebou i výškaři, diskaři a běžci na 1 500 metrů. Vítěz patnáctistovky Alžířan Taufik Machlufí už byl málem z olympiády vyloučen, ale nakonec si na krk pověsí tu nejcennější medaili.

Sally Pearsonová
Sally Pearsonová

Zajímavé finále předvedli výškaři. Ze soutěže brzy vypadl obhájce zlata z Pekingu Andrej Silnov z Ruska i americký mistr světa Jesse Williams. Velmi dobře si vedli jeho krajané Nieto a Kynard, který si vyskákal stříbro. Fantastickou formu předvedl halový mistr světa Ivan Uchov, který napoprvé překonal 236 i 238 centimetrů a stal se po zisku titulu v hale i olympijským vítězem. Uchov, jenž má titul i z mistrovství Evropy, se pokoušel ještě o olympijský rekord 240 cm. Po prvním neúspěšném skoku na výšce, kterou by o centimetr překonal své letošní světové maximum, však snahu vzdal a začal slavit. O bronz se podělili Katařan Issa Mutaz Baršim, Brit Robert Grabarz a Kanaďan Derek Drouin, kteří skočili 229 cm a měli shodnou bilanci.

V ženském finále na 100 metrů překážek byla velkou favoritkou obhájkyně zlata z Pekingu Američanka Dawn Harperová, která do finále postoupila v osobním rekordu 12,46 sekundy. Jako blesk ale běžela Sally Pearsonová z Austrálie, která byla nejrychlejší i v semifinále (12,39) a pro zlatou medaili si doběhla v novém olympijském rekordu 12,35 sekundy. Druhá doběhla vítězka z Pekingu Američanka Harperová, bronz získala její krajanka Wellsová.Česká sprinterka Lucie Škrobáková předvedla své maximum a v nabitém běhu, kde padl jeden rekord národní, jeden osobní a ještě tři nejrychlejší časy jednotlivých bežkyň v sezoně, nakonec ve svém doběhla až pátá. "Nejsem spokojená, vždyť 12,83 sekundy stačilo na finále," zlobila se po závodu.

Disk mužů ovládl Robert Harting z Německa. Favorizovaný německý diskař Robert Harting vyhrál soutěž hodem dlouhým 68,27 m. Jen o devět centimetrů porazil Íránce Ihsana Hadádího. Sedmadvacetiletý Harting navázal na poslední německé diskařské zlato legendárního Larse Riedela z Atlanty 1996, přestože se nepřiblížil svému letošnímu maximu. Světové tabulky této sezony vede výkonem 70,66 z květnového Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově. Své vítězství a udržení dvouleté neporazitelnosti oslavil tradičním rituálem - divoce si na sobě roztrhal dres. Vetrán Virgilijus Alekna z Litvy ukázal, že nepatří do starého železa. Dvojnásobný olympijský vítěz, dvojnásobný mistr světa a mistr Evropy obsadil výkonem 67,38 čtvrté místo. 

Robert Harting
Robert Harting
Více fotek
 • Robert Harting autor: Kerim Okten, zdroj: EPA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/39/3841/384015.jpg
 • Taufik Machlufí autor: Streeter Lecka, zdroj: Getty Images https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/39/3841/384022.jpg

Den poté, co byl alžírský běžec Taufik Machlufí z olympijských her málem diskvalifikován, získal zlatou medaili v běhu na 1 500 metrů. Ve finále vyhrál naprosto suverénně a navázal na 16 let starý triumf svého slavného krajana Núraddína Morceliho. Machlufího v pondělí vyloučila mezinárodní atletická federace z her za to, že vypustil rozběh na 800 metrů. Alžírská výprava ho totiž nestihla z jeho rezervní disciplíny včas odhlásit a čtyřiadvacetiletý mílař nechtěl před finále patnáctistovky plýtvat silami. Díky dobrozdání lékaře, že má potíže s kolenem, IAAF verdikt změnila a Machlufí dnes mohl bojovat o medaile. Získal tu nejcennější, když soupeřům v závěru výrazně utekl. Za sedmým mužem letošních tabulek skončil Američan Leonel Manzano, třetí byl Maročan Abdalátí Igidír. Naprázdno vyšli favorizovaní Keňané, jimž patří tři nejrychlejší časy v sezoně.

Muži - 1 500 m: 1. Machlufí (Alž.) 3:34,08, 2. Manzano (USA) 3:34,79, 3. Igidír (Mar.) 3:35,13. Výška: 1. Uchov (Rus.) 236, 2. Kynard (USA) 233, 3. Grabarz (Brit.)... v kvalifikaci 21. Bába (ČR) 221. Disk: 1. Harting (Něm.) 68,27, 2. Hadádí (Írán) 68,18, 3. Kanter (Est.) 68,03.

Ženy - 100 m př. (vítr -0,2 m/s): 1. Pearsonová (Austr.) 12,35, 2. Harperová 12,37, 3. Wellsová 12,48.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.