ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

V gymnastice dokázal Číňany předčit jen "Létající Holanďan"

Velikost textu:
aktualizováno 7. 8. 2012 18:01

Londýn - Gymnastická finále na jednotlivých nářadích patřila, až na mužskou hrazdu a prostná žen, čínským gymnastům. Mistr světa z roku 2010 Feng Če vyhrál bradla, světová šampionka z roku 2009 Teng Lin-lin zase kladinu. Navíc na kladině přidala stříbro Suej Lu a na hrazdě bronz Cou Kchaj. Na hrazdě skvěle zacvičil Nizozemec Epke Zonderland. V prostných vyhrála Američanka Alexandra Raismanová. Třetí byla Aliya Mustafinová z Ruska, která si z Londýna odveze celkem čtyři medaile.

Čínský gymnasta Feng Če
Čínský gymnasta Feng Če

Feng Če vyhrál díky obtížnosti své sestavy, kterou navíc zacvičil takřka bezchybně. Nasbíral tak celkem 15,966 bodu, čímž o 0,166 bodu porazil svého německého rivala. Stříbrný medailista z olympijského víceboje Nguyen sice na svém oblíbeném nářadí nasbíral nejméně srážek ve známce za provedení, ale v obtížnosti za Číňanem zaostal o dvě desetiny.

To ho odsunulo na druhou pozici, ale s přehledem udrželo před nakonec bronzovým Francouzem Sabotem. Ten se v pětadvaceti letech při své druhé olympijské účasti dočkal životního úspěchu.

Na hrazdě uchvátil "Létající Holanďan"

Skvělým akrobatickým vystoupením nadchl publikum Nizozemec Epke Zonderland. Šestadvacetiletý gymnasta ukázal, proč se mu přezdívá "Létající Holanďan", když zařadil vazbu tří letových prvků za sebou. Evropský šampion z loňského roku díky tomu získal za obtížnost 7,9 bodu a radoval se z prvního zlata na světové scéně.

Stříbro získal bronzový medailista z Pekingu Fabian Hambüchen. Německý gymnasta tentokrát vsadil spíše na čistotu provedení, za obtížnost získal o čtyři desetiny méně než Nizozemec a prohrál s ním o 133 tisícin bodu. Bronzová medaile zbyla na obhájce zlata z Pekingu a současného světového šampiona Cou Kchaje z Číny, který dostal více srážek za provedení.

Epke Zonderland
Epke Zonderland

Kladina vítězce víceboje Douglasové nevyšla

Dvacetiletá gymnastka s dětským obličejem Teng Lin-lin oproti kvalifikaci zvýšila ve finále na kladině o desetinu obtížnost sestavy. Právě o tuto desetinu porazila svou týmovou kolegyni a současnou  světovou šampionku Suej Lu. Ta stříbrnou olympijskou medaili oplakala.

Zatímco Číňanky cvičily na kladině s velkou jistotou, další favoritky padaly. Neuspěly mimo jiné ruská naděje Viktoria Komovová ani vítězka víceboje Gabrielle Douglasová, která přitom byla v předchozích sestavách na kladině neomylná.

Z bronzové medaile se nejdříve radovala olympijská šampionka z Atén Rumunka Catalina Ponorová, ale Američané podali protest proti známce za obtížnost Alexandry Raismanové. Dosáhli jejího zvýšení o desetinu bodu, takže Raismanová získala stejně jako Ponorová 15,066 bodu a díky lepšímu provedení se posunula na stupně vítězů.

Svou medailovou sbírku pak Raismanová doplnila zlatem v prostných. Oproti kvalifikaci o tři desetiny bodu navýšila obtížnost své sestavy a čisté provedení jí zajistilo výhru o čtyři desetiny bodu před Ponorovou. Čtyřiadvacetiletá Rumunka navázala na olympijské zlato na koberci z roku 2004 a na světové scéně se radovala z individuální medaile po sedmi letech.

Bronz získala ruská gymnastka Alja Mustafinová, vítězka z bradel. Ta na rozdíl od vedoucího dua nedostala za obtížnost ani šest bodů a ani výborné provedení ji výše nepustilo. Zklamáním skončila prostná pro obhájkyni zlata z Pekingu Sandru Ralucu Izbasaovou. Rumunská gymnastka upadla při závěrečné akrobatické řadě a uzavřela finálovou osmičku.

Muži - bradla: 1. Feng Če (Čína) 15,966, 2. Nguyen (Něm.) 15,800, 3. Sabot (Fr.)15,566. Hrazda: 1. Zonderland (Niz.) 16,533, 2. Hambüchen (Něm.) 16,400, 3. Cou Kchaj (Čína) 16,366.

Ženy - kladina: 1. Teng Lin-lin 15,600, 2. Suej Lu (obě Čína) 15,500, 3.Raismanová (USA) 15,066. Prostná: 1. Raismanová (USA) 15,600, 2. Ponorová (Rum.) 15,200, 3.Mustafinová (Rus.) 14,900.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.