ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Česká výprava získala už pět medailí, měla však na víc

Velikost textu:

Praha - Před začátkem olympiády odhadovali sportovní komentátoři a experti české výpravě i více než deset medailí. Z počátku her tyto představy vypadaly jako vysněné, výborní veslaři však první polovinu her "zachránili." Miroslava Knapková vybojovala zlato na skifu, Ondřej Synek stříbro. Stejnou medaili se podařilo získat vodnímu slalomáři Vavřinci Hradilkovi a tenistkám "H+H," bronz potom překvapivě vystřílela Adéla Sýkorová. Jde určitě o úctyhodný úspěch; několik z velkých favoritů však na drahý kov nedosáhlo. Kraluje mezi nimi Petra Kvitová, o vlásek ale medaile unikla i Kateřině Emmons, Lence Maruškové nebo "Volfíkům."

Tomáš Berdych
Tomáš Berdych

Tomáš Berdych a především Petra Kvitová byli asi největšími kandidáty na olympijský úspěch. Petra prošla do semifinále dvou letošních grandslamových turnajů, na Wimbledonu ji zastavila momentálně neporazitelná Serena Williamsová. Rychlý travnatý povrch však Kvitové vyhovuje a do turnaje vstupovala jako šestá nasazená. Ze začátku se trápila, do osmifinále postoupila proti Pcheng Šuaj až ve třech setech. Tam však chytila formu a Italku Pennettaovou smetla za necelou hodinu. Od medailových příček ji dělil jediný zápas, v tom však nestačila na Marii Kirilenkovou a na olympijský úspěch tak stále čeká. Berdychovi se turnaj nepovedl, prohrál hned v prvním kole.

Kateřina Emmons byla další z největších českých medailových aspirantů. Na olympiádě v Pekingu vystřílela stříbro ve sportovní malorážce a zlato ve vzduchovce a na podobný úspěch to vypadalo i letos. V její oblíbené vzduchovce se po dramatickém boji kvalifikovala do finále. V tom dlouho střílela výborně, skvělá forma soupeřek ji však odkázala až k bramborové medaili. V malorážce se do finále nedostala, s přehledem ji tam však zastoupila Adéla Sýkorová, která fantasticky vystřílela bronz.

Mezi střelci vkládala česká výprava naděje i do Lenky Maruškové, Jana Sychry a Davida Kosteleckého. Marušková získala před osmi lety v Aténách stříbro ze sportovní pistole, na finále v Londýně ji však chyběl jediný bod. Ve své slabší disciplíně vzduchové pistole potom skončila osmá. Sychra se z pátého místa prostřílel do finále skeetu, kde skončil v jeho nejlepším olympijském výsledku – šestý. Velkým aspirantem na zisk kovu byl David Kostelecký, který v Pekingu vybojoval zlato trapu v olympijském rekordu. V Londýně se mu ale vůbec nezadařilo a už patnáct ran od konce kvalifikace věděl, že do medailových bojů vůbec nezasáhne.

Úspěch se dal očekávat i od českých judistů. Mistr světa z roku 2009 a bronzový z loňského roku Lukáš Krpálek do turnaje bohužel vstoupil se špatným losem. Ve druhém kole sice ještě zvládl porazit japonského favorita a mistra světa z roku 2010 Takamatsu Anaie, ve čtvrtfinále však nestačil na úřadujícího mistra světa Rusa Chajbulajeva. Nepovedla se mu ani oprava, ve které za necelých 50 sekund podlehl Nizozemci Grolovi. Na devátém místě se nakonec umístil zástupce kategorie do 73 kg Jaromír Ježek, kterému postavil stopku světový lídr Wang Ki-čchon.

Ve vodním slalomu fantasticky zajel finálovou jízdu Vavřinec Hradilek a odnesl si krásnou stříbrnou medaili. Zisk drahého kovu jsme však mohli očekávat i ve slalomářských deblech. Hradilek s Ježkem sice spolu netrénovali déle než měsíc a na jejich souhru se tak nedalo příliš sázet, Volfovi se Štěpánkem nebylo po pokaženém olympijském vystoupení vůbec do řeči. Platili za adepty na finále, ale nakonec jim postup do šestice nejlepších unikl o více než dvě vteřiny.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.