ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Liou Siang nedokončil rozběh, Bolt jde do semifinále

Velikost textu:
aktualizováno 7. 8. 2012 22:07

Londýn - Čínský favorit běhu na 110 metrů překážek Liou Siang se v Londýně nedočká návratu na olympijský trůn. Šampion z Atén 2004 v rozběhu zakopl hned o první překážku a skončil na zemi. Nejlepší čas v rozbězích zaznamenal favorizovaný Američan Aries Merritt, do cíle doběhnul za 13,07 sekundy. Jamajčané Usain Bolt i Yohan Blake vyhráli své rozběhy a postoupili do semifinále běhu na 200 metrů.

Před čtyřmi lety při domácí olympiádě v Pekingu obhajobu zlata Liou Siangovi znemožnilo zranění, kvůli kterému těsně před startem rozběhu opustil před šokovaným hledištěm stadion.

Do Londýna přijel Číňan jako druhý muž letošních tabulek poté, co po pěti letech dokázal opět prolomit hranici 13 sekund (12,97). S neregulérní podporou větru dokonce v červnu v Eugene vyrovnal světový rekord 12,87.

V generálce na olympijské hry v polovině července při Diamantové lize v Londýně se bez problémů kvalifikoval do finále, do něj ale nenastoupil, údajně kvůli problémům se zády.

Do olympijských bloků zaklekl se zatejpovanou pravou achilovkou, která v minulosti představovala zdroj jeho vleklých zdravotních potíží. První vyšetření po nešťastné kolizi prý ukazují na to, že má ve šlaše znovu trhlinu.

"Jedná se o to samé zranění, které měl v Pekingu. Měl v minulých letech tu nejlepší možnou lékařskou péči, ale ze zranění achilovky se člověk nikdy zcela nevyléčí," řekl na tiskové konferenci šéf čínského atletického týmu Feng Šu-jung.

Liou Siang na stadionu po pádu už na pravou nohu nedošlápl, podél trati přeskákal celou rovinku do cílového prostoru po levé noze. Do nitra stadionu pak zamířil na vozíku, na který mu pomohli soupeři.

Lídr letošních světových tabulek a nejrychlejší z rozběhů Aries Merritt čínského soupeře litoval. "Hrozné. Že se tohle stane jednomu z nejlepších překážkářů historie, je prostě tragédie. Když v závodě trefíte překážku, tak už je prakticky nemožné to napravit. Je smůla, že se to stalo zrovna jemu, protože jsem se těšil, jak si zazávodíme," řekl Merritt.

Usain Bolt
Usain Bolt

Do semifinále běhu na 200 metrů postoupili první dva z poloviční trati, Jamajčané Usain Bolt a Yohan Blake, jehož čas 20,38 sekundy byl o setinu rychlejší než Boltův. Nejlepší výkon v rozbězích předvedl Ekvádorec Alex Quiñonez, když trať proběhl v národním rekordu 20,28 sekundy. Český reprezentant Pavel Maslák s časem 20,67 sekundy nepostoupil.

Kvalifikaci mužského trojskoku vyhrál mistr světa Američan Christian Taylor, do finále běhu žen na 5 kilometrů postoupila s nejlepším časem Etiopanka Tirunesh Dibabaová.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.