ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Změna, diskvalifikovaný Machlufí nakonec poběží

Velikost textu:
aktualizováno 6. 8. 2012 21:20

Londýn - Mezinárodní atletická federace několik hodin poté, co vyřadila z olympijských her Alžířana Taufika Machlufího za to, že vypustil dnešní rozběh na 800 metrů, jednoho z favoritů patnáctistovky zase do soutěže vrátila. IAAF přijala potvrzení od lékaře, že má běžec zdravotní problémy. Machlufí zaujal v nedělním semifinále patnáctistovky, v němž předčil mistra světa Asbela Kipropa z Keni a zařadil se mezi favority na cenné kovy. Právě kvůli nadějnému výsledku ho chtěl alžírský tým stáhnout z osmistovky, jenže to nestihl před nedělním limitem.

Běžec Taufik Machlufí
Běžec Taufik Machlufí

Čtyřiadvacetiletý atlet tak musel do první části kvalifikace nastoupit. Již krátce po startu za soupeři zaostával, brzy úplně zastavil a začal se vracet zpátky přes tyčkařský sektor. "Rozhodčí usoudil, že nepředvedl maximální výkon, a rozhodl se ho vyřadit z účasti ve všech zbývajících soutěžních disciplínách," vysvětlila IAAF, proč ho diskvalifikovala.

Federace však zároveň uvedla, že by se Machlufí mohl do úterního finále závodu na 1 500 metrů vrátit, pokud by získal potvrzení od místního lékaře. To se také stalo. Krátce poté, co šéf alžírské výpravy Mohamad Azzúg uvedl, že Machlufí má potíže s kolenem, IAAF své rozhodnutí změnila. "Po prozkoumání podkladů, které nám poskytl lékař organizačního výboru, byla jeho diskvalifikace z dalších atletických soutěží odvolána," uvedla federace.

Původní diskvalifikací IAAF zvolila značně odlišný přístup než Mezinárodní cyklistické unie UCI, která umožnila jet silniční závod s hromadným startem francouzskému dráhaři Mickaëlu Bourgainovi, aby splnil pravidla, podle nichž musel nastoupit jakožto účastník keirinu ještě do jiné cyklistické disciplíny. Po několika kilometrech na silnici pak odstoupil, aby zbytečně neplýtval silami.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.