ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Basketbalistky si na Francii věří a chtějí do semifinále

Velikost textu:

Londýn – O největší olympijský úspěch českého ženského basketbalu se bude hrát dnes před půlnocí středoevropského času. České reprezentantky se pokusí poprvé v historii projít do olympijského semifinále. V cestě jim stojí Francie, která zatím v Londýně všechny zápasy vyhrála a navíc se jí proti českému výběru v posledních letech daří - od roku 2007 vyhrála všech pět vzájemných duelů. Přímý přenos utkání Česko – Francie sledujte od 23:15 na ČT2 a www.loh.cz.

Basketbal: Česko - USA
Basketbal: Česko - USA

Češky zatím v Londýně svými výkony příliš nepřesvědčují, i když se v průběhu turnaje postupně zlepšují. České reprezentantky zatím porazily jen outsidera z Angoly a Chorvatsko. To Francie vyhrála všech pět dosavadních zápasů, i když Austrálii a Velkou Británii zdolala až po prodloužení a trápila se i s Kanadou. "Francouzky jsou favoritky a budou proto muset vyhrát. My ale také chceme ještě víc než jen čtvrtfinále. Všechno se teď maže a bude rozhodovat momentální forma a štěstí," řekla česká střelkyně Eva Vítečková.

Také trenér Lubor Blažek věří, že role outsidera by mohla jeho týmu svědčit. "Role favorita nemusí být to nejlepší. Ukázalo se to třeba na mistrovství světa, kde se říkalo, že Austrálie jasně vyhraje, ale nakonec jsme ji ve čtvrtfinále porazili. Tým musí věřit, že na to má. Nikdy neříkej nikdy," prohlásil Blažek. Trenér reprezentace také dodal, že se tým bude po vzoru Velké Británie, která dokázala Francii nejvíce potrápit, spoléhat na kvalitní a tvrdou obranu.

Francouzky drtí v závěru

Oba celky se v poslední době potkávaly pravidelně. Na loňském mistrovství Evropy spolu sehrály duel o třetí místo, Francouzky zvítězily díky vydařenému závěru celkovým skóre 63:56. Totéž se opakovalo i v přípravě před olympijskou kvalifikací, kde sedm minut před koncem prohrávaly Češky o dva body, ale nakonec podlehly rozdílem 17 bodů.

"Už jsme s nimi hrály hodně utkání a dokázaly jsme si, že s nimi můžeme a umíme hrát. Na mistrovství Evropy jsme snad vedly celý zápas a prohrály to až v koncovce. Věříme si na ně a doufáme, že bychom to mohly vyhrát. Ony měly doteď dost štěstí, vyhrávaly v prodloužení, tak třeba je to štěstí opustí. Postup je reálný," míní Michaela Zrůstová, která je svými výkony zatím nejpříjemnějším překvapením v českém týmu.

Hlavní oporou Francie je kapitánka Céline Dumercová, která v průměru střílí přes 14 bodů na utkání. "Celkově je to kvalitní a komplexní tým, ale jejich výhodou je, že mají nejlepší rozehrávačku v Evropě. Musíme se na Dumercovou připravit a snažit se eliminovat její spolupráci s pivoty a její trojky," naznačil taktiku Blažek. V předešlých zápasech měl český tým také problémy se silovou pivotkou Isabelle Yacoubouovou či s její podkošovou kolegyní Sandrine Grudaovou.

Chytily se i náhradnice

Ve prospěch českého týmu ale může mluvit fakt, že po úvodních dvou nevydařených výkonech jde jeho forma nahoru. Pozitivem je, že se chytily i náhradnice jako Zrůstová, Tereza Pecková nebo Alena Hanušová, a tak není trenér Blažek v útoku odkázán jen na obvyklé opory.

Čtvrtfinálové utkání ČR - Francie je v úterý na programu jako poslední, tedy až od 23:15. Předtím se střetnou Austrálie s Čínou, USA s Kanadou a Turecko s Ruskem v repríze finále mistrovství Evropy.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.