ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Pistorius už přemýšlí nad příští olympiádou

Velikost textu:

Londýn – Vypadl již v semifinále na 400 metrů, ale již přemýšlí o OH v Riu de Janeiru. Handicapovaný jihoafrický běžec Oscar Pistorius si ze svého neúspěchu bere motivaci do budoucna. V dalších měsících se chce stále zrychlovat, aby mohl v roce 2016 semifinálové umístění vylepšit a případně se dostat do finále.

Oscar Pistorius
Oscar Pistorius

Sportovec, který má amputované obě dolní končetiny a startuje s karbonovými protézami, už po doběhu na osmdesátitisícovém Olympijském stadionu myslel na budoucnost. "V roce 2016 budu pravděpodobně na vrcholu sil. Těším se na to víc než na cokoliv jiného," řekl běžec, kterému bude v době příští olympiády 29 let.

V nedělním druhém semifinálovém běhu zaostal Pistorius o bezmála dvě vteřiny za Kiranim Jamesem z Grenady, doplatil zejména na horší start. "Nemám klouby v kotníku, takže start bude vždy jednou z mých největších slabin. Je to jedna z věcí, na kterých budu muset zapracovat. A zároveň se zaměřím na to, abych běžel co nejefektivněji v té nejvyšší rychlosti," uvedl. 

Slabší opouštění bloků prý bude muset kompenzovat na trati. "Manko získávám právě na prvních třiceti metrech. Abych se tedy vyrovnal ostatním, budu muset běžet hodně intenzivně," podotkl Jihoafričan.

I přes třiadvacáté místo v semifinále se zapsal do historie jako první handicapovaný sportovec startující pod pěti kruhy. "Cítil jsem se magicky. Překonalo to zřejmě tak desetinásobně moje nejdivočejší sny. Nastoupit tady před těmi davy byla obrovská zkušenost," líčil rodák ze Sandtonu. 

Po doběhu za Pistoriusem hned zamířil James a požádal ho o výměnu dresů. "Všechny nás inspiruje. Vyžaduje to hodně kuráže a sebedůvěry, aby někdo dělal to co on. Je pro náš sport naprosto výjimečný," uvedl úřadující mistr světa James.

Pistorius chce nyní zapracovat na tom, aby své maximum 45,07 srazil pod hranici 45 sekund. Předtím by ale ještě měl v Londýně zasáhnout do štafety na 4x400 metrů a na paralympiádě obhajovat tituly ze stovky, dvoustovky i čtvrtky.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.