ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Deblkanoisté, čtyřkajak a Špotáková vstupují do olympijských bojů

Velikost textu:

Praha - V úterý vstupují do bojů další české medailové naděje. Na kanálu v Eton Dorney už vystřídali veslaře rychlostní kanoisté a dnes budou ve hře i obě české posádky: čtyřkajak a deblakanoisté. Ti chtějí navázat na úspěch Jana Brzáka a Bohumila Kudrny, kteří v roce 1948 v britské metropoli získali zlaté medaile, což se od té doby žádným Čechům nepodařilo. Do kvalifikace vstoupí i obhájkyně zlata z Pekingu oštěpařka Barbora Špotáková. Kvalifikace kanoistů jsou na programu mezi 10:30 a 11:00, semifinále o hodinu později. Oštěpařky budou bojovat od 11:00.

Jaroslav Radoň a Filip Dvořák
Jaroslav Radoň a Filip Dvořák

Relativně snazší pozici z obou kanoistických posádek má čtyřkajak, neboť z deseti přihlášených lodí pojede osm finále. Deblkanoisté Filip Dvořák a Jaroslav Radoň, jimž loni na mistrovství světa jen těsně utekla medaile, mají soupeřů třináct.

Trenér současných reprezentantů Libor Dvořák, otec jednoho ze závodníků, stanovil smělý cíl: útok na zlato ohlásil již krátce poté, co se jeho svěřenci na olympiádu kvalifikovali. Sami závodníci tak otevření nejsou, medailové ambice ale potvrzují. "Nikdo nemůže říct, že si jede pro medaili. Soupeřů bude hodně a každý má stejné cíle. Bude záležet na momentální formě, ale věřím, že budeme figurovat na předních příčkách," říká Filip Dvořák.

Nejlepší současní čeští rychlostní kanoisté obsadili loni na mistrovství světa čtvrté místo na kilometru. Letos na evropském šampionátu byli na této trati pátí a neolympijskou pětistovku vyhráli. Prosazovali se i v závodech světového poháru. "Je pravda, že trochu jsme se v poslední době mezi favority zařadili, ale náš základní cíl je postoupit do finále a pak s co nejlepším výkonem bojovat o medaile. Věříme, že když podáme náš nejlepší výkon, tak na předních místech budeme," čiší z Dvořáka optimismus.

Český čtyřkajak
Český čtyřkajak

Rychlostní kanoisté budou závodit na stejném kanále v Eton Dorney jako veslaři, kteří svůj program v sobotu zakončili. "Je to krásný areál. V přírodě, je to zelené. Jen je škoda, že to není porostlé vzrostlými stromy, které by to chránily," řekl Dvořák, který se svým parťákem v Anglii startoval loni ve zkušebním závodě.

Světová rekordmanka Špotáková vozí z velkých soutěží medaile pravidelně, ale ta nejcennější jí od Pekingu stále uniká. Naposledy loni na MS v Tegu jí oplatila olympijskou prohru Ruska Abakumovová. Letos sice česká reprezentantka vede pořadí Diamantové ligy, pokaždé byla na stupních vítězů, ale vyhrála ze čtyř pokusů jen v Římě. Světovým tabulkám vévodí Viljoenová z JAR a mezi favoritky je nutné počítat i zkušenou Němku Obergföllovou a domácí Sayersovou, která tady v červenci vyhrála olympijskou generálku.

Prvním cílem je splnění limitu pro čtvrteční finále - 62 metrů by pro Špotákovou nemělo být problémem. Spolu s ní jde do kvalifikace i Jarmila Klimešová a Lucie Škrobáková poběží semifinále na 100 m překážek.

Barbora Špotáková
Barbora Špotáková

Zápasník David Vála je na hrách už potřetí a na olympijskou žíněnku se vrací po osmi letech. V Sydney ani v Aténách nepostoupil z kvalifikace, mezitím přešel do nižší hmotnostní kategorie do 96 kilogramů. Vzpěrač Jiří Orság je naopak v nejtěžší kategorii a páté místo na letošním mistrovství Evropy ho vyneslo do elitní skupiny A. Favority jsou však obhájce zlata Němec Steiner a ruský mistr Evropy Albegov.

Svůj závod mají v úterý triatlonisté Jan Čelůstka a Přemysl Švarc, kteří rozhodně nepatří k favoritům. Stejně jako dráhový cyklista Denis Špička v disciplíně keirin, v níž v Pekingu skončil třináctý.

Čeští kajakáři jsou namotivovaní a odhodlaní se na olympijských hrách pomstít za příkoří, které cítí po dopingovém případu člena posádky Jana Štěrby. Čtyřkajak ve složení háček Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a zadák Štěrba chce medaili. Jako náhradník bude jejich snahu sledovat přímo v Londýně Pavel Davídek, který ještě minulý týden v posádce seděl.

Čtyřkajak je ale v dobré pozici. Sice žil dlouho v nejistotě, ale na MČR zajel druhý čas historie a návrat zkušeného jednatřicetiletého Štěrby týmu prospěl. V úterý čeká posádku rozjížďka o jediné přímé postupové místo do finále, případně pak ještě semifinále. Vítězství v rozjížďce je dílčím cílem čtyřkajaku. "Pokud chceme uspět, musíme porazit všechny. Taktika pro rozjížďku je jasná: Vyhrát, protože se chceme vyhnout semifinále, ušetřit si jeden start a síly pro finále," řekl Havel. "Jsme v pohodě, nemáme jediný problém. Jdeme po medaili," prohlásil.

Čeští olympionici v úterním programu her

Atletika:

11:00 oštěp ženy - kvalifikace (Špotáková, Klimešová),

20:15 100 m překážek ženy - semifinále (Škrobáková), 22:15 finále

Basketbal - ženy:

Čtvrtfinále: 23:15 Francie - ČR.

Cyklistika - dráhová:

11:00 keirin muži - 1. kolo (Špička), 17:34 2. kolo, 18:50 finále.

Kanoistika - rychlostní:

10:30 K4 muži 1000 m - kvalifikace (ČR), 11:47 semifinále

10:46 C2 muži 1000 m - kvalifikace (Radoň, Dvořák), 11:55 semifinále

Triatlon:

12:30 muži (Čelůstka, Švarc).

Vzpírání:

20:00 nad 105 kg muži (Orság).

Zápas - řecko-římský styl:

14:00 do 96 kg muži (Vála).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.