ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Phelps: Shrnout kariéru do několika slov? Dokázal jsem to

Velikost textu:

Londýn - "Myslím, že bych svou kariéru mohl shrnout do pár slov a prostě říct: 'Dokázal jsem to.'" Tak Michael Phelps zhodnotil svou čerstvě ukončenou olympijskou kariéru. A nutno říct, že po pravdě - jako nejúspěšnější olympionik všech dob. Celkovou sbírku olympijksých medailí v poslední den bazénových soutěží završil osmnáctou zlatou z polohové štafety, celkově dvaadvacátou medailí. "I když byly v průběhu mé kariéry nějaké propady, stejně jsem byl schopen zvládnout všechno, co jsem chtěl. Dokázal jsem něco, co nikdo přede mnou," dodal rodák z Baltimoru.

Michael Phelps se svojí osmnáctou zlatou medailí
Michael Phelps se svojí osmnáctou zlatou medailí

Svou olympijskou misi začal jako patnáctiletý v Sydney 2000 a zakončil ji v sobotu tím, že nasbíral dvakrát víc zlatých kovů než legendy na druhém místě historických tabulek. Atleti Carl Lewis a Paavo Nurmi, gymnastka Larisa Latyninová a plavec Mark Spitz získali devět zlatých. Nyní sedmasedmdesátiletou Latyninovou překonal před jejíma očima v Londýně v celkovém počtu medailí, jichž má bývalá reprezentantka Sovětského svazu osmnáct.

"Stal jsem se nejlepším plavcem všech dob. Řekli jsme si s koučem (Bobem Bowmanem), že jsme to dokázali, a poděkoval jsem mu," řekl Phelps o svém trenérovi, jenž ho vedl od 11 let.

Michael PhelpsMichael Phelps: Řekl jsem si, že ve třiceti už plavat nechci. Nic proti třicátníkům, ale takhle jsem si to slíbil. Bude to za tři roky a další tři roky už plavat nehodlám.

I na londýnských hrách byl stejně jako v Aténách a Pekingu nejúspěšnějším plavcem, ale ze začátku to tak nevypadalo. Při prvním startu obsadil až čtvrté místo v polohovce na 400 m a zůstal bez medaile.

Závod vyhrál jeho krajan a kamarád Ryan Lochte, jenž byl okamžitě, ale předčasně pasován do role nové tváře amerického plavání. Postupně však mírně vadnul, zatímco Phelps nabíral tempo.

Na své oblíbené dvoustovce motýlek ještě bral stříbro po těsné porážce na dohmatu, ale poloviční trať vyhrál, ačkoli byl až sedmý na obrátce. Den předtím získal zlato v polohovém závodu na 200 m a stal se prvním plavcem, který zvítězil na třech olympijských hrách za sebou.

"Ten první závod z nás sňal tlak. Řekli jsme si, 'měli bychom si to užít, když už jsme tady', protože to nevypadalo, že to pro nás dopadne moc dobře," přiznal obavy kouč Bowman. "Ale myslím, že díky tomu se trochu uvolnil, začal plavat dobře ve štafetách a zase se dal dohromady," dodal.

Phelpse nyní čekají společenské a mediální akce, ale také odpočinek a cestování pro zábavu. "Chci cestovat. Viděl jsem spoustu míst na světě, ale nikdy jsem si je nemohl užít," uvedl americký plavec.

Také se hodlá zdokonalit v golfu, kde mu bude dělat učitele jeho kamarád a vítěz Masters Bubba Watson. "Říkal mi, že jsem dobrý plavec, ale pořád hrozný golfista. Tak možná, že ho vyzvu k souboji v bazénu a pak můžeme jít na golfové hřiště. To bude jediné soutěžní plavání, které teď mám před sebou," dodal nejúspěšnější olympionik historie.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.