ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

To muselo být divadýlko!

Velikost textu:

Velké pozdvižení vyvolal v zákulisí olympijských her čerstvý rekord šestnáctileté čínské plavkyně Jie Š'-wen, která naprosto famózním způsobem vyhrála polohový závod na 400 metrů. Ta nejenže vytvořila vůbec nejrychlejší ženský čas planety všech dob, ale co víc, závěrečný úsek dokonce zvládla rychleji než při mužském světovém rekordu na téže trati fenomenální Michael Phelps. Není divu, že bezprostředně poté se objevily hlasy, které výkon mladičké Asiatky zpochybňovaly.

Jie Š'-wen
Jie Š'-wen

Jedním z nejhlasitějších pochybovačů byl šéf Americké plavecké trenérské asociace John Leonard, který hovořil o světovém rekordu šestnáctileté plavkyně jako o "podezřelém, znepokojujícím či neuvěřitelném". Navíc se Leonard dotkl ještě jednoho mnohem závažnějšího tématu. "Pokaždé, když v plavání některá sportovkyně vypadala jako superžena, ukázalo se později, že dopovala. Orgány MOV by měly zjistit, zda se neděje něco neobvyklého, pokud jde o genetickou manipulaci," prohlásil pro londýnský list Daily Mail.

Takto ostrá slova z úst vysoce postaveného plaveckého funkcionáře měla pochopitelně velkou odezvu a mezi prvními na ně zareagovala čínská strana. Ta okamžitě předložila kompletní zdravotní dokumentaci mladé rekordmanky, konkrétně potvrzení o bezinfekčnosti mladé plavkyně podepsané oběma rodiči den před odletem na olympiádu, platný očkovací průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny a zároveň ústy hlavního lékaře olympijské výpravy Lu Siao-Wanga vystoupila s oficiálním prohlášením. V něm se mimo jiné praví, že čínská výprava naprosto striktně odmítá jakékoliv genetické úpravy na čínských sportovcích a že žábry a plovací blány na nohou v případě Jie Š'-wen jsou jen nepatrnou vývojovou vadou, která je navíc v provincii Kuej-čou, odkud plavkyně pochází, vcelku běžnou záležitostí…

Případ čínské superplavkyně však není jedinou kauzou, která rozčeřila jinak vcelku poklidnou hladinu londýnské Temže. Do centra pozornosti se totiž opět dostala jihoafrická půlkařka Caster Semenyaová. Atletka, jejíž ženství bylo v minulosti několikrát zpochybňováno, se totiž musela, na základě žádosti bulharské výpravy, opět podrobit sextestům. Ty se provádí ve dvou fázích, přičemž nejprve sportovec odevzdá vzorky krve a moči, které se vyhodnotí, a následně proběhne vizuální kontrola inkriminovaných tělesných partií přímo pracovníky Zdravotní komise MOV. "V případě Caster Semenyaové nakonec vše dopadlo v naprostém pořádku," prohlásil předseda komise Perehdy Housut z Finska. "Dokonce jsme se rozhodli mladou atletku ocenit. Při závěrečné prohlídce totiž předvedla komisi dokonalé divadlo, a proto na náš návrh získala prestižní ocenění GeniThálie 2012…," uvedl na závěr Housut.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.