ČTsport

ČTsport
sobota 17. listopadu 2018 Mahulena

Číňanky v Londýně ovládly badmintonové soutěže

Velikost textu:
aktualizováno 4. 8. 2012 18:31

Londýn - Čínská badmintonistka Li Süe-žuej vyhrála olympijský turnaj ve dvouhře. Jednadvacetiletá hráčka v londýnském finále s mistryní světa Wang I-chan promarnila dva mečboly, favorizovanou krajanku nakonec porazila 21:15, 21:23 a 21:17. Bronz získala Saina Nehwalová z Indie, když její soupeřka Wang Sin utkání o třetí místo skrečovala. Čínská hráčka si v závěru první sady, kterou vyhrála 21:18, poranila koleno. Druhý set vzdala po zisku prvního míčku.

Čínská badmintonistka Li Süe-žuej
Čínská badmintonistka Li Süe-žuej

Li Süe-žuej ve finále potvrdila dobrou formu z letošní sezony, ve které vyhrála 30 zápasů za sebou včetně tří proti Wang I-chan. Právě dlouhá série neporazitelnosti jí na poslední chvíli pomohla k nominaci na olympiádu, ze které vystrnadila bývalou světovou jedničku Wang Š'-sien.

Další zlato získala Čína ve čtyřhře. Pětadvacetiletá Čao Jün-lej, jež v pátek triumfovala spolu s Čang Nan ve smíšené čtyřhře, dnes s Tchien Čching završila double vítězstvím 2:0 nad Japonkami Fujii Mizukiovou a Reikou Kakiwaovou.

Ve čtyřhře získaly premiérovou medaili v badmintonu pro Rusko Valerija Sorokinová a Nina Vislovová, když v utkání o bronz porazily kanadskou dvojici Alex Bruceová, Michelle Liová 21:9, 21:10.

Rusky i Kanaďanky původně nepostoupily ani ze skupiny do vyřazovacích bojů. Vytěžily však z vyloučení osmi hráček včetně úřadujících světových šampionek Wang Siao-li, Jü Jang z Číny, které byly potrestány za to, že úmyslně vypustily poslední zápas v základní skupině kvůli lepšímu losu ve čtvrtfinále.

Radost zlaté badmintonistky Li Süe-žuej
Radost zlaté badmintonistky Li Süe-žuej

Spolu s Číňankami badmintonová federace vyřadila také Korejky Čung Kjong-un, Kim Ha-na a Ha Čung-un s Kim Min-čung, čtvrtým potrestaným párem byly Meliana Jauhariová a Greysia Poliiová z Indonésie.

O překvapení v mužském deblu se postarali Dánové Mathias Bö a Carsten Mogensen, kteří v semifinále vyřadili favorizované Korejce Čung Če-songa, I Jong-tea 17:21, 21:18 a 22:20. O zlato si zahrají s prvním nasazeným párem Cchaj Jün, Fu Chaj-feng z Číny a případným triumfem mohou připravit další senzaci.

Bö s Mogensenem by napodobili krajana Poula-Erika Hoyera Larsena, jenž v Atlantě v roce 1996 vyhrál dvouhru a dosud jako jediný dokázal narušit olympijskou nadvládu asijských reprezentantů, kteří získali všechny ostatní zlaté medaile od zavedení badmintonu do programu her v roce 1992.

 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.