ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

První handicapovaný olympionik: Nemohlo se stát nic lepšího

Velikost textu:

Londýn - S úsměvem na tváři zahájil Oscar Pistorius své historické vystoupení na olympijských hrách. Jihoafrický atlet má amputované obě dolní končetiny pod koleny, a tak nastupuje na karbonových protézách. Jako první handicapovaný sportovec v dějinách pak pod pěti kruhy nastoupil k úvodnímu rozběhu na 400 metrů. Letošním maximem 45,44 pak dokonce vybojoval postup do semifinále. A to všechno po letech snahy dostat se na OH a prokázat, jestli snad i kvůli svým karbonovým protézám nemá výhodu. Někteří čtvrtkaři se tak na něj doteď dívají skrz prsty.

Oscar Pistorius
Oscar Pistorius

"Pracoval jsem na tom šest let, abych dostal šanci. Přistihl jsem se, jak se usmívám ve startovních blocích, což je na čtvrtce hodně vzácné," řekl Pistorius, který se na dráze těšil mnohem větší pozornosti 80 tisícovek fanoušků než vítěz jeho rozběhu Luguelin Santos z Dominikánské republiky.

Úspěch pětadvacetiletého atleta, jenž už má ve své sbírce čtyři zlata z paralympijských her, v hledišti sledovali i jeho přátelé a rodina včetně devětaosmdesátileté babičky. Po doběhu, když u jeho jména naskočilo velké Q, si na moment skryl obličej do dlaní. "Nemohl jsem doufat v nic lepšího," řekl dojatě.

Přáli mu i soupeři. "O Oscarovi můžu říct jediné, je to neuvěřitelný dříč," prohlásil jeho tréninkový kolega Erison Hurtault z Dominiky, jenž do semifinále neprošel. "Jsem rád, že konečně dostal šanci závodit," dodal.

"Vnímám ho jako každého dalšího sportovce, dalšího závodníka," řekl mistr světa Kirani James z Grenady. Startu mezi zdravými sportovci ale předcházely roky snažení. Pistorius musel absolvoval množství testů, které zkoumaly, zda mu jeho karbonové protézy neposkytují oproti běžcům se zdravýma nohama nefér výhodu. Nakonec ale jihoafrický olympijský výbor uznal jeho splněný limit a nominoval ho do Londýna.

Osobní maximum 45,07 sice Pistoriuse neřadí mezi uchazeče o medaile, svůj sen si však splnil už semifinálovou účastí. Na tu nedosáhl například obhájce pekingského zlata LaShawn Merritt, kterého v rozběhu zastavilo zranění. "Bojoval, aby se tam dostal. A je tam. Je to skvělý chlapík, kamarád," řekl Američan.

Ne všichni jsou ale z rozruchu kolem Pistoriuse nadšeni. "Zeptejte se jeho," odpověděl britský čtvrtkař Nigel Levine na otázku, zda je Pistorius zvýhodněn. "Já si nechám svůj názor pro sebe. Se mnou to nemá co dělat," řekl Levine, jehož osobní maximum je oproti Jihoafričanovi o čtyři setiny horší. V přímém souboji se oba utkají v nedělním druhém semifinále, český rekordman Pavel Maslák nastoupí v prvním běhu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.