ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Basketbalistky po dobrém úvodu prohrály s Američankami o 27 bodů

Velikost textu:
aktualizováno 4. 8. 2012 01:51

Londýn - České basketbalistky podle očekávání nestačily na olympijských hrách v Londýně na favorizované Američanky a prohrály 61:88. V repríze finále předloňského mistrovství světa však alespoň úvod zvládly sympaticky a ještě ve 14. minutě vedly.

Basketbal: Česko - USA
Basketbal: Česko - USA

Po čtyřech zápasech mají tak Češky na kontě jedno vítězství a v neděli si zahrají s Angolou o postup do čtvrtfinále. Američanky si připsaly 37. výhru na olympijských hrách za sebou.

Zatímco v předchozích třech duelech Češky začaly špatně, tentokrát jim vstup do duelu vyšel náramně. Možná vědomí, že nemají co ztratit, jim nesvazovalo ruce a výsledkem byly dvě rychlé trojky Vítečkové a vedení 10:0.

Trenér Lubor Blažek:

Je potřeba uvažovat reálně, ale neřekl bych, že nás Američanky podcenily. Dobře se na nás připravovaly a určitý respekt od mistrovství světa z nás mají. Takže si nemyslím, že jsme drželi kontakt jenom tím, že by USA nehrály.

Američanky sice výrazně zagresivněly obranu, kterou vytáhly na celé hřiště, a rychle se dotáhly, jenže české hráčky se nadále držely. A to i přesto, že do hry zasáhly náhradnice Pecková, Bartoňová či Zrůstová, které trojkami přispěly k tomu, že první čtvrtinu české reprezentantky vyhrály 26:24.

Ještě ve 14. minutě vedly Češky 32:31, jenže pak začala pod košem úřadovat pivotka Charlesová, Američanky utekly na pět bodů, čímž zlomily český odpor a svůj náskok už jen zvyšovaly. Přispělo k tomu i to, že klíčová česká pivotka Burgrová se dostala rychle do problémů s fauly a musela střídat.

Ilona Burgrová:

První čtvrtina se fakt povedla. Ale bylo to proto, že jsme do toho šly uvolněnější. Střílely jsme s lehkou hlavou a myslím, že v tu chvíli jsme měly i lepší procento trojek než dvojek, což je úsměvný. Potom už asi možná došly síly a byly tam nějaké chyby v obraně. Nechaly jsme je doskákat míče a ony pak odskočily.

Když v úvodu druhé půle po dvou trojkách Taurasiové odskočily USA už na 18 bodů, bylo o vítězi jasno. Oba celky se alespoň bavily útočnou hrou a šanci dostaly všechny hráčky včetně Bartákové, která se na palubovce objevila poprvé na turnaji. Naopak zkušené hráčky Horáková, Vítečková či Veselá už do druhé půle zasáhly minimálně, protože je trenér Blažek šetřil na další zápasy.

Pozitivem bylo, že i mladé náhradnice jako Zrůstová (s 15 body nejlepší česká střelkyně), Hanušová či Pecková byly schopné se proti Američankám prosazovat v ofenzivě. "Vždycky, když můžu nastoupit, jsem za to ráda a snažím se to využít. Jsem ráda, že to takhle dopadlo," řekla Zrůstová. "Jsem ráda, že sbírám minuty, jednou je to šest, jindy nula, pak patnáct. Za každou jsem ráda. Patřím mezi mladší a nejméně zkušené a třeba přijdou časy, kdy budu na místě těch zkušenějších."

V obraně však české hráčky na Američanky nestačily a ztráta se stále zvětšovala až na konečných 27 bodů. "Zrůstová hrála velice dobře, i rozehrávačky Bartoňová s Bartákovou. U některých mi stále chybí srdce, nebát se do toho dát emoce, sílu, kontakt a trošku tvrdosti, ale to je zřejmě otázka času se to naučit," řekl Blažek.

Američanky dominovaly zejména pod oběma koši. Připsaly si 27 útočných doskoků, což je zhruba třikrát tolik, než bývá obvyklé, a většinu bodů zaznamenaly právě zpod koše či po nájezdech.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 18 body Taurasiová. Pětinásobná nejlepší střelkyně WNBA se dosud na turnaji trápila, proti Češkám však měla především při trojkách pevnou ruku a výrazně přispěla k výhře.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.