ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Judistka Harrisonová přemýšlela v dětství o sebevraždě, teď má olympijské zlato

Velikost textu:

Londýn - V dětství přemýšlela o sebevraždě, ukrývala se před trenérem, který ji sexuálně zneužíval, ve čtvrtek si ale prožila skutečný happy end. Dvaadvacetiletá americká judistka Kayla Harrisonová vyhrála zlatou olympijskou medaili a při vzpomínce na všechny útrapy se při ceremoniálu neubránila slzám. A to si zakázala brečet.

Judistka Harrisonová
Judistka Harrisonová

"Promítla jsem si celý svůj život a vše, čím jsem si prošla. Celá rodina se hrozně moc obětovala a teď jsem strašně šťastná, že jsem si splnila sen. A pro Ameriku vyhrála první zlato v judu," zajíkala se štěstím.

Její příběh zaujal nejen celou Ameriku. Ke sportu ji přivedla v šesti letech matka, velká milovnice juda. O dva roky později ji pak začal připravovat trenér Daniel Doyle. Ten se stal rodinným přítelem, jenže později důvěru rodiny zneužil a sexuálně svoji svěřenkyni obtěžoval. Harrisonová to trpěla tři roky, než se svěřila kamarádovi z juda Aaronu Handymu. S pomocí matky zkontaktovali policii a ukončili trápení talentované judistky.

Rodina opustila domov v Bostonu, odstěhovala se o stovky kilometrů a Harrisonovou si vzal pod křídla majitel dvou olympijských bronzů Jimmy Pedro. Sama o něm říká, že jí zachránil život. Před dvěma lety slavili první společný triumf na mistrovství světa. "Staral jsem se o ni od jejích šestnácti let a snažil se jí dát všechno, o co předtím přišla. Citově strádala, byla na tom psychicky špatně. Vytvořili jsme si jedinečný vztah," vzpomínal Pedro.

Kayla Harrisonová
Kayla Harrisonová

Ten byl po finále váhy do 78 kg stejně dojatý jako jeho svěřenkyně, která porazila domácí Britku Gemmu Gibbonsovou. A gratulace přijímala Harrisonová i od kolegů v reprezentačním týmu. "Slýcháme příběhy o útrapách a jejich překonání. Ale nikdo si to nezaslouží víc než Kayla," řekl Nick Delpopolo, který na olympijském tatami v Londýně vypadl ve čtvrtfinále.

Harrisonová nyní doufá, že její úspěch bude inspirací pro ostatní. "Chci pomoci dětem překonávat podobná traumata a realizovat jejich olympijské sny. Pomoct jim změnit život," líčila Američanka, kterou zanedlouho čeká s Handym, kterému se poprvé svěřila, svatba. "Ještě jsme nevybrali datum. Ale klidně bych si ho vzala hned teď," řekla s úsměvem.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.