ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Tak od teď se dělá Polárník!

Velikost textu:

Poněkud prekérní situaci museli včera řešit organizátoři soutěží na divoké vodě. Krátce po začátku včerejšího programu pod pěti kruhy totiž areál Lee Valey White Water Centre zablokovaly desítky rozhořčených protestantů, z nichž převážnou část tvořili původní obyvatelé, žijící na územích za polárním kruhem, kteří odmítali kohokoliv vpustit do areálu.

Vodní slalom, Vářka
Vodní slalom, Vářka

"Byla to velmi složitá situace. Demonstranti se houfně přivazovali ke konstrukci vstupní brány, kolem se povalovaly tulení kůže, skelety mořských ryb a rozlitý rybí tuk. Navíc vázla komunikace mezi vůdci demonstrantů a naším organizačním výborem, a to z důvodů jazykové bariéry. Nikdo z protestujících totiž nerozuměl anglicky a my jsme zase nerozuměli jejich řeči, a tudíž jsme absolutně netušili, oč jim konkrétně jde," líčil dramatické dění okolo vodáckého olympijského areálu jeho provozní ředitel Peter Slosh.

Teprve asi po pěti hodinách marných snah vytlačit sveřepé Seveřany z prostoru vstupní brány do areálu nastal v celém případu zásadní obrat. Organizačnímu výboru celé londýnské olympiády se totiž podařilo kontaktovat Unii Aleutských kmenových svazů a jeho tiskový mluvčí Inuita Inupiaty celou záležitost uvedl na pravou míru. "My jen chtít nesouhlasit s tím, že z nás sportovci na kajak dělat nešiky a nemotory. My budeme dělat problém, dokud oni nám budou nadávat," prohlásil na narychlo svolané tiskové konferenci rozhořčeným hlasem Inupiaty a vyvolal tak velké rozpaky mezi přítomnými zástupci médií a kanoistických federací. Vše tedy nakonec musel vysvětlit Peter Slosh, který prohlásil, že Inupiata a jeho soukmenovci zásadním způsobem nesouhlasí s tím, že obrat, při kterém se kajakář ocitne hlavou ve vodě a následně se opět vrátí na hladinu, se nazývá Eskymák. "My tohle nikdy nedělat, my být móóóc šikovný. Tohle dělat jenom nemehla z expedicí, co k nám na sever furt lezou. Ať se to teda jmenuje Polárník," prohlásil následně Inupiaty, přičemž Peter Slosh mu jménem olympijského hnutí slíbil okamžitou nápravu. Teprve až poté se demonstranti začali pozvolna rozcházet do svých iglú.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.