ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Novozélanďané ovládli dvojskif, Američanky osmiveslice

Velikost textu:
aktualizováno 2. 8. 2012 16:32

Eton - Olympijské medaile hned ve třech veslovacích disciplínách se dnes udělovaly na kanále v Etonu. Novozélanďané Nathan Cohen a Joseph Sullivan ovládli díky drtivému finiši regatu a získali zlaté medaile na dvojskifu. Na lehké čtyřce se potom na olympijském kanálu v Etonu nejlépe dařilo reprezentantům Jihoafrické republiky po dramatickém finiši. Nadvládu potvrdila ženská osmiveslice Spojených Států, která prodloužila šest let trvající neporazitelnost na velkých akcích a obhájila zlato z Pekingu. Šest veslařských finále zatím v Londýně vyhráli zástupci šesti zemí.

Americká osmiveslice
Americká osmiveslice

Dramatickou koncovku měl i závod čtyřek bez kormidelníka lehkých vah, který díky zrychlení v posledních metrech nečekaně vyhráli veslaři Jihoafrické republiky. Získali tak pro svou zemi první zlatou olympijskou medaili ve veslování, navíc poprvé se z vítězství radovali zástupci Afriky. Až třetí skončili Dánové, kteří v této disciplíně ovládli tři z předešlých čtyř olympijských her, v jejichž programu lehká čtyřka "bez" byla. Šest veslařských finále zatím v Londýně vyhráli zástupci šesti zemí.

Skvělý finiš předvedli na dvojskifu Novozélanďané Nathan Cohan a Joseph Sullivan. Světoví šampioni z předešlých dvou let se dlouho drželi na třetím místě, ale v závěru zvýšili tempo a předstihli Italy Alessia Sartoriho a Romana Battistiho i zkušenou slovinskou dvojici Iztok Čop, Luka Špik. Čtyřicetiletý Čop, který by měl letos ukončit aktivní kariéru, a o sedm let mladší Špik spolu získali zlato na olympiádě v Sydney 2000 a stříbro o čtyři roky později v Aténách.

Veslařky USA na osmiveslici byly velkými favoritkami dnešního finále a roli splnily, i když v závěrečném finiši jejich náskok vybudovaný v průběhu závodu druhé Kanaďanky i třetí Nizozemky dokázaly snížit. O jejich triumfu ale nebylo pochyb. "Tohle je americká doba," radovala se v cíli Zsuzsanna Franciaová. "Podmínky byly těžké, ale v naší lodi je spousta síly," podotkla členka zlaté posádky. "Není místo, kde bych teď chtěla být radši. Jsem šťastná i pyšná. Před startem jsem řekla, ať si všichni užijí každý záběr. Dostaly jsme se do rytmu, který byl pro ostatní zdrcující. Jely jsme přesně tak, jak jsme chtěly," podotkla kormidelnice Mary Whippleová.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.