ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Zápasník Vála si chce své zřejmě poslední OH vychutnat

Velikost textu:

Praha - Zápasník David Vála se po osmi letech opět představí v olympijském turnaji. Po startech v Sydney a Aténách budou hry v Londýně pro čtyřiatřicetiletého rodáka z Liberce patrně posledními v kariéře. O to více si je touží vychutnat, ale nechce z nich odjíždět zklamaný ze svého výkonu. Na sportovním svátku planety byl dosud devátý a čtrnáctý.

Zápas
Zápas

Nervozita s ostříleným zápasníkem v řecko-římském stylu necloumá. "Je to pro mě už třetí olympiáda, takže to samozřejmě beru jinak než tu první. Beru to jako každý jiný velký turnaj, ale pořád je to olympiáda. A pro mě zřejmě i ta poslední," řekl Vála ČTK a deníku Právo před odletem.

Své ambice a cíle v kategorii do 96 kilogramů konkretizovat nechtěl. "Slovo ambice nemám moc rád. Už jen dostat se na olympiádu beru jako úspěch, protože ty kvalifikační podmínky jsou těžké. Můžu překvapit, ale také to nemusí vyjít. Hlavně nechci být zklamaný. A chci si to zároveň i vychutnat," prohlásil Vála.

Do váhy do 96 kg se ze "stodvacítky" posunul před třemi lety. Musel si zvyknout na jinou rychlost, sílu i strategii boje. Změna se tehdy příliš nelíbila reprezentačnímu kouči Ervínu Vargovi. "Už se s tím však smířil. Udělat medaili, to by bylo dobré zadostiučinění," smál se Vála.

Vála: Nejvíce se mi líbilo soustředění v Africe

Právo startu v Londýně si zajistil na poslední chvíli. "Většinou, když někdo udělal úspěch, tak to byli ti, kteří se tam dostali až na závěr. Nevím, zda je člověk víc rozjetý, ale třeba to může být plus," věří Vála s tím, že soupeři, co se nominovali již před rokem, mohli trošku vypadnout z tempa. "Já zase na druhou stranu dal všechnu energii do kvalifikace, která pro mě byla klíčová."

Formu zatím nedokáže příliš odhadnout, ještě se potřebuje zbavit únavy po návratu z USA, kde se měsíc připravoval v olympijském středisku v Colorado Springs s americkým týmem. "Zvolil jsem tuhle přípravu vzhledem k tamním podmínkám i proto, že Američané patří k nejlepším. Do začátku mám deset dní, tak doufám, že si odpočinu, vygraduje to a budu se cítit dobře," přál si Vála.

V úvodu roku zařadil do přípravy i soustředění v Africe, kde trénoval vedle oštěpařky Barbory Špotákové a pod dohledem jejího kouče Jana Železného. "To mě strašně bavilo a hodně mě to motivovalo. Ono není nic moc, když jste celý rok zavřený někde v hale na žíněnce."

V samotné soutěži bude podle držitele stříbra z evropského šampionátu 2007 podobně jako jindy důležitý los. "Nemáme nasazování, takže na losu záleží ještě dvakrát tolik. Bude záležet hodně na štěstí, zvlášť třeba u mě, když nepatříte úplně do špičky," podotkl Vála, jenž nemá příliš přehled o soupeřích. "Bude to překvapení - těch osm nejlepších na světě, ty jsem už rok neviděl a na turnajích se s nimi nesetkal."

Nejdůležitější je los

V pavouku dopředu kouká i na případná další kola. "Studuju to, protože když vidíte, že máte dobrou cestu dál, je to určitě lepší pocit, než když víte, že vašimi soupeři jsou olympijský vítěz či mistr světa," řekl Vála. Svou kategorii považuje za velmi otevřenou. "Není tam favorit, o němž by se dalo dopředu říct, že vyhraje."

S váhou problémy nemá. "Shazuju asi pět kilo, což jak říkám, je jen úprava váhy, žádné shazování. U nás je zvykem shazovat i deset, což už je fakt shazování," konstatoval Vála.

Jako velký sportovní nadšenec poctivě sleduje průběh olympiády. Dívá se na vše, nemá vyhraněný sport. Hodně si ale oblíbil vodní sporty. "Rád bych se někam vydal podívat, třeba právě na kanál, také plavání nebo taková atletika, to je klasika. Uvidíme, jak to bude s lístky," řekl Vála, který se těší na olympijskou atmosféru. "Rád ji nasávám, i proto tam jedeme tak brzy," uvedl.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.