ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold

Boxerské rozhodčí kritizují za kontroverzní verdikty

Velikost textu:

Londýn - Boxerští rozhodčí se ve středu na olympijském turnaji dočkali kritiky za minimálně dva kontroverzní verdikty. Íránský boxer po porážce mluvil o podvodu, japonský reprezentant zase zvrátil prohru až protestem. Íránec Alí Mazahíri se v osmifinálovém duelu kategorie do 91 kg rozčiloval, když byl diskvalifikován po třetím napomínání za držení Kubánce Josého Lardueta. Duel se pro něj přitom vyvíjel dobře, před předčasným koncem v druhém kole vedl o dva body.

Box
Box

"Byl to podvod. Mohl jsem tady klidně získat bronz, kdyby se tohle nestalo," řekl naštvaný Íránec, jenž opustil ring ještě dřív, než byl konečný výsledek oficiálně oznámen. "V předchozích zápasech jsem si přitom vedl dobře. Tohle bylo zmanipulované," dodal. Mezinárodní boxerská asociace (AIBA) nicméně uvedla, že k diskvalifikaci po třetím napomínání došlo přesně podle pravidel.

Japonci s protestem uspěli

O dva zápasy dříve Japonec Satoši Šimizu v osmifinále váhy do 56 kg poslal ve třetím kole šestkrát k zemi Magomeda Abdulhamidova z Ázerbájdžánu. Rozhodčí nicméně vzhledem k předchozímu náskoku vyhlásili vítězem Abdulhamidova, i když byl zjevně otřesen a z ringu mu museli pomáhat.

Japonská výprava podala proti výsledku protest a zhruba po hodinovém projednávání uspěla. AIBA uvedla, že rozhodčí měl ázerbájdžánského boxera minimálně třikrát počítat, takže utkání mělo skončit r.s.c., což se také dodatečně stalo.

"Výsledek mě šokoval. Byl na zemi tolikrát... Proč jsem nevyhrál? Tomu nerozumím," rozčiloval se Šimizu ještě předtím, než se dočkal dodatečného vítězství. "Už v Pekingu jsem nebyl s rozhodováním moc spokojený. Fakt nevím, co s tím mám dělat," dodal Japonec.

AIBA bude jednat dnes o tom, zda rozhodčího ze Šimizova zápasu potrestá. Kvalita rozhodování na olympijském turnaji nenadchla ani bývalého britského profesionálního mistra světa v těžké váze Lennoxe Lewise, jenž v Londýně spolukomentuje pro rozhlas. "Nikdy nevíte, kdo vyhraje, dokud nevyhlásí vítěze," postěžoval si Lewis, jenž v Soulu 1988 získal zlato pro Kanadu, kde vyrůstal.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.