ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Olympiádu v LA poznamenala hospodářská krize

Velikost textu:

Praha - Jubilejních X. olympijských her, které byly slavnostně zahájeny v Los Angeles před 80 lety, 30. července 1932, se vzhledem k vrcholící celosvětové hospodářské krizi zúčastnilo pouhých 1 332 sportovců z 37 zemí. Pro srovnání: na předchozí olympiádě startovalo 2 883 závodníků z 46 zemí.

Olympijské kruhy
Olympijské kruhy

Československo na tuto olympiádu vyslalo jen sedm sportovců, z nichž někteří mohli do zámoří odcestovat jen díky veřejným finančním sbírkám. Miniaturní výprava však byla neobyčejně úspěšná: Jaroslav Skobla získal ve vzpírání těžké váhy zlato, ve stejné disciplíně byl Václav Pšenička druhý a stejnou příčku obsadil i Josef Urban v těžké váze zápasu řeckořímského.

Bronzovou medaili vybojoval ve vrhu koulí František Douda, Jindřich Maudr skončil v zápase řeckořímském bantamové váhy čtvrtý, Oskar Hekš doběhl v maratonu na osmém místě a jen sprinter Andrej Engel nepostoupil do finále. Nejúspěšnějšími zeměmi byly Spojené státy, Itálie a Francie.

Na hrách v Los Angeles byly poprvé zavedeny stupně vítězů, tato olympiáda ale byla na dlouhou dobu i přes hospodářskou krizi posledními "normálními" olympijskými hrami. Atmosféru OH 1936 v Berlíně již poznamenal nástup nacismu, o čtyři roky později se kvůli druhé světové válce olympiáda nekonala. V Londýně 1948 se Evropa ještě vzpamatovávala z válečných hrůz, a tak skutečnou oslavou se znovu stala až olympiáda v Helsinkách v roce 1952.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.