ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Suvenýry s Wenlockem a Mandevillem by měly vydělat miliardu liber

Velikost textu:

Londýn – Wenlock a Mandeville – to jsou oficiální maskoti letních olympijských a paralympijských her v Londýně. Největší britský obchod se suvenýry nabízí desetitisíce upomínkových předmětů s motivem těchto dvou jednookých postaviček. Od plyšových hraček až po designovou čajovou konvici.

Wenlock a Mandeville
Wenlock a Mandeville

Plyšové hračky, hrnky, odznaky, batohy či sportovní oblečení s Wenlockem a Mandevillem najdete v největším britském obchodě se suvenýry, který je blízko olympijského stadionu.

Obchodníci mají zásoby upomínkových předmětů přesně vypočítané tak, aby jim nezůstaly na skladě. Pořadatelé olympiády očekávají, že tržby z prodeje suvenýrů dosáhnou miliardy liber. To je v přepočtu více než 30 miliard korun.

"Máme přes deset tisíc produktů – od náramků za pár liber až po výtvory významných britských designérů. Například Nick Munro navrhl stříbrné čajové konvice, které si u nás můžete koupit," říká manažerka obchodního domu John Lewis Ruth Scharvonová.

Nejdražší nabízenou položkou je oficiální pětilibrová zlatá mince vydaná u příležitosti olympiády. Stojí 2 880 liber.

Žně ale nezažívají jen prodejci suvenýrů – i ostatním obchodníkům se díky hrám daří prodávat víc zboží. "Naše tržby jsou o deset až patnáct procent vyšší oproti minulým měsícům. To je výrazné zlepšení. Stejně tak se oživily prodeje sportovních potřeb. Takový pozitivní vývoj jsme vůbec neočekávali a bez pomoci olympijských her by se to pravděpodobně nepodařilo," pochvaluje si Ben Rogers, nákupčí obchodního domu John Lewis.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.