ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Obrovské faux pas, fotbalistkám KLDR vyvěsili vlajku Jižní Koreje

Velikost textu:
aktualizováno 26. 7. 2012 17:50

Glasgow - Hned v úvodní den soutěží olympijských her se organizátorům stalo velké faux pas. Před zápasem fotbalistek KLDR proti Kolumbii totiž na světelnou tabuli při představování hráček ze Severní Koreje přidali vlajku znepřátelené Jižní Koreje, což si vyžádalo více než hodinové odložení výkopu. Za skandál se následně omluvili šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge i britský premiér David Cameron.

Severokorejská vlajka
Severokorejská vlajka

Tým KLDR totiž kvůli záměně vlajek odmítl k utkání v glasgowském Hampden Parku nastoupit a hráčky zůstaly v kabině. Funkcionáře uchlácholila až omluva organizátorů. "Byla to jasná chyba. Omluvíme se týmu i národnímu olympijskému výboru a podnikneme kroky, aby se to už neopakovalo," uvedli pořadatelé.

Zápas tak místo 20:45 SELČ začal až ve 21:50. Diváci na stadionu zezačátku vůbec netušili, proč se nehraje. Nejprve zaháněli dlouhý čas vlnou, poté začali netrpělivě bučet. Po dvaceti minutách hlasatel na stadionu oznámil, že se nehraje kvůli "zákulisní záležitosti." Hráčky obou týmů se na trávníku konečně objevily 40 minut po plánovaném výkopu. Rozcvičily se a vrátily se do tunelu, odkud znovu vyšly k slavnostnímu zahájení s hymnami.

"Byla to hodně nešťastná událost. Nešlo o politickou provokaci, ale o obyčejnou lidskou chybu," řekl předseda MOV Rogge v Londýně. "A ujišťuji vás, že už se to nestane," dodal. Člen MOV z KLDR Čang Ung požadoval po organizátorech, aby učinili vše pro to, aby se podobné faux pas neopakovalo. "Budeme mít 302 takových ceremoniálů, a pokud se stane něco špatně, poškodí to celý MOV," uvedl severokorejský funkcionář.

V Británii jde o druhý skandál se státními symboly během měsíce. Na červnovém testovacím turnaji v pozemním hokeji v Londýně nechali organizátoři zahrát jihoafrickému ženskému týmu hymnu z dob apartheidu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.