ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor

Rogge v olympijské vesnici nečekaně připomněl mnichovskou tragédii

Velikost textu:

Londýn - Představitelé Mezinárodního olympijského výboru dnes v Londýně nečekaně uctili památku 11 členů izraelské výpravy, kteří byli zabiti během her v Mnichově v roce 1972. Prezident MOV Jacques Rogge, jenž v neděli odmítl minutu ticha při pátečním slavnostním zahájení, připomenul 40 let od mnichovského masakru přímo v olympijské vesnici, což se stalo poprvé v historii.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ceremonie, po níž následovala minuta ticha, se zúčastnili předseda organizačního výboru Sebastian Coe, londýnský starosta Boris Johnson, britský ministr kultury Jeremy Hunt a funkcionáři MOV. "Rád bych připomněl památku 11 izraelských olympioniků, kteří měli ideály. Přijeli do Mnichova v duchu míru a solidarity. Dlužíme jim, abychom udrželi tento duch naživu a nezapomněli na ně," uvedl Rogge.

Šéf olympijského hnutí uvedl, že sport sice dokáže spojovat, ale neumí vyřešit problémy světa. "Jak nám událost z doby před 40 lety ukazuje, sport není imunní a nedokáže vyléčit všechny nemoci světa," řekl Rogge. Malé skupině novinářů poté Rogge řekl, že dnešní připomenutí zabitých Izraelců bylo spontánním rozhodnutím. "Bylo to poprvé, co k tomu došlo přímo v olympijské vesnici. Nemohl jsem tu mluvit o míru a sportu, aniž bych se zmínil o tom, co se stalo před čtyřiceti lety," uvedl belgický funkcionář, jenž se mnichovských her zúčastnil jako reprezentant své země v jachtingu.

Rodinní příslušníci sportovců, trenérů a funkcionářů, kteří byli zabiti při útoku palestinských teroristů, se snaží už čtyři desetiletí přesvědčit MOV, aby zorganizoval oficiální připomenutí masakru. Jejich volání v minulých dnech neúspěšně podpořili i někteří světoví politici v čele s americkým prezidentem Barackem Obamou. Rogge uvedl, že jeho dnešní připomínka tragédie nebyla myšlena k utišení kritiky, která se na MOV snesla kvůli neochotě povolit minutu ticha při zahajovacím ceremoniálu. "Neměl jsem v úmyslu nikoho uklidňovat," tvrdil Rogge.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.