ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Příběhy OH: Královská atletická disciplína

Velikost textu:

Praha - Závod v běhu na 100 metrů trvá zhruba deset sekund, přesto je vždy jedním z nejsledovanějších závodů a jeho vítěz se zapisuje do olympijské historie. Před Usainem Boltem jen jediný muž dokázal svůj triumf v nejkratším olympijském sprintu zopakovat.

Rodák z Birminghamu v Alabamě Carl Lewis poprvé zazářil v Los Angeles 1984, kde získal čtyři zlaté medaile a jeho vítězný náskok na stovce byl největší v olympijské historii. "Už třicet, čtyřicet metrů před cílem jsem věděl, že vyhraju. Najednou mě zalila ohromná vlna štěstí a radosti. Nedokázal jsem ji zvládnout a cílem jsem proběhl s širokým úsměvem," řekl o kalifornském triumfu Lewis.

přehrát video
Příběhy OH: Královská atletická disciplína

Do Soulu o čtyři roky později ale jako favorit neodjížděl. Vysoko totiž vystoupala hvězda kanadského sprintera narozeného na Jamajce Bena Johnsona, který již rok před hrami na mistrovství světa překonal Lewisův světový rekord a v olympijském finále svou suverenitu potvrdil, když opět zaběhnul nejrychlejší čas historie. Čtyři dny po závodě ale musel medaili vrátit, protože jeho moč obsahovala steroidy, a zlato místo něj dostal obhájce olympijského prvenství Lewis.

Také Linford Christie, Brit narozený stejně jako Johnson na Jamajce, měl v Soulu problémy s dopingem, ale vyvázl bez trestu. Na olympiádě v Barceloně 1992 tak mohl zakleknout do bloků. Ve dvaatřiceti letech sice neměl nejrychlejší startovní reakci, ale cílem proběhl jako nejstarší vítěz olympijské stovky.

V roce 1996 se Christie vrátil do Atlanty k obhajobě zlata, ale vyřadily ho dva chybné starty. V Georgii tak převzal žezlo nejrychlejšího sprintera planety další muž narozený na Jamajce, držitel kanadského pasu Donovan Bailey, který stejně jako kdysi v Mexiku James Hines ozdobil olympijské zlato světovým rekordem.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.