ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Příběhy OH: Černé září v Mnichově

Velikost textu:

Praha - Jako nejtragičtější do historie vstoupily mnichovské olympijské hry v roce 1972. Palestinská teroristická skupina spadající pod organizaci Fatah tehdy unesla jedenáct izraelských sportovců. Dva z nich zemřeli při únosu, zbylých devět spolu s několika teroristy během osvobozování na mnichovském letišti. Ihned po atentátu zahájila izraelská rozvědka Mossad proti organizátorům únosu rozsáhlou akci a většinu z nich potrestala.

Izraelská výprava v Mnichově 1972
Izraelská výprava v Mnichově 1972

Mnichovský masakr začal ráno 5. září 1972, kdy osm mužů ze skupiny Černé září vniklo do olympijské vesničky v Mnichově. Vyzbrojeni samopaly se jim z hotelových pokojů podařilo unést 11 reprezentantů Izraele. Sportovci se však pokoušeli bránit, Palestinci proto v boji dva z nich zastřelili.

Teroristé hrozili, že zabijí i další sportovce, pokud Izrael nepropustí 234 palestinsko-arabských vězňů a Němci jim nevydají dva německé příslušníky organizace Frakce Rudé armády Ulriku Meinhofovou a Andrease Badera. Večer se německým úřadům podařilo komando přesvědčit k odletu do Káhiry s izraelskými rukojmími.

přehrát video
Příběhy OH: Černé září v Mnichově

Na vojenském letišti ve Fürstenfeldbrucku u Mnichova je však čekali elitní střelci. Při přestřelce a explozi přistavených vrtulníků zahynuli i další Izraelci, pět z osmi teroristů, jeden policista a jeden pilot.

Postup německých úřadů se stal terčem ostré kritiky. Německá vláda navzdory varování nezavedla preventivní opatření, takže Palestinci se do objektu dostali bez jakékoli bezpečnostní kontroly.

Zbytky helikoptéry, kde zahynuli izraelští sportovci
Zbytky helikoptéry, kde zahynuli izraelští sportovci

Tři teroristé, kteří přestřelku přežili, byli zadrženi, již 29. října téhož roku je však německá vláda propustila. Stalo se tak opět vlivem teroristického útoku, kdy s tímto požadavkem přišla jiná ozbrojená skupina, která toho dne unesla letadlo společnosti Lufthansa na lince Bejrút-Istanbul-Frankfurt nad Mohanem.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.