ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Olympijská poprvé

Velikost textu:

Praha – Vše začalo roku 776 př. Kr. v řecké Olympii. Nejlepší sportovci se scházeli každé čtyři roky až do roku 393 našeho letopočtu, kdy římský císař Theodosius "pohanské" hry zakázal. O znovuobnovení antické tradice se nejvíce zasloužil francouzský baron Pierre de Coubertin, na jehož popud vznikl v roce 1894 Mezinárodní olympijský výbor. Prvních novodobých olympijských her se o dva roky později v Aténách zúčastnilo 245 sportovců - výhradně mužů - ze 14 zemí. Již potřetí ve více než stoleté historii se letní olympiáda uskuteční v Londýně, který již hry hostil v letech 1908 a 1948. Britská metropole největší sportovní akci roku uspořádá potřetí jako první město v historii.

Olympijské kruhy
Olympijské kruhy

Na mamutím podniku se od 27. července během 17 dnů představí přes 10 000 sportovců z dvou set zemí. Z dosavadních 26 olympiád se jich 15 konalo v Evropě, šest v Severní a Střední Americe, tři v Asii a dvě v Austrálii. Pravidelný čtyřletý cyklus narušily od té doby pouze obě světové války, kvůli nimž se nekonaly OH v letech 1916, 1940 a 1944.

Ženy dostaly šanci v Paříži

V Paříži 1900 a St. Louis 1904 trpěla úroveň soutěží tím, že hry byly součástí Světové výstavy. Přínosem byly premiérová ženská účast v roce 1900 a zavedení kompletní sady medailí o čtyři roky později. Předtím dostával vítěz jen stříbrnou plaketu.

Během úvodního ceremoniálu v Londýně 1908 byl poprvé k vidění nástup po výpravách, v Antverpách 1920 se premiérově skládal olympijský slib. Jeho současná podoba je následující: "Jménem všech závodníků slibuji, že se na OH představíme jako loajální soupeři dbalí pravidel, jimiž jsou hry řízeny, a s přáním bojovat v rytířském duchu pro slávu sportu a čest našich družstev."

Od dvacátých let vlaje vlajka a plane oheň

Nad stadionem zavlála v roce 1920 také poprvé olympijská vlajka s pěti kruhy. Proslavené logo navrhl už v roce 1913 baron Pierre de Coubertin. Kruhy znázorňují "jednotu pěti kontinentů a setkání závodníků celého světa na olympijských hrách v duchu soutěže a přátelství". Na VI. olympijském kongresu 1914 v Paříži pak Coubertin představil návrh vlajky v bílém provedení.

Symboly olympijských her

Vysoké: Logo, vlajka, motto

Nižší: Plamen, hymna, slib, medaile, maskot

Od roku 1924 zdobí logo s propletenými kruhy olympijské medaile. Oheň prvně vzplál na OH v Amsterdamu 1928. Na hrách v Los Angeles v roce 1932, jež negativně ovlivnila hospodářská krize, byly zase zavedeny stupně vítězů.

S myšlenkou symbolického znovuzrození a zapálení ohně v antické Olympii přišel v roce 1934 šéf organizačního výboru berlínské olympiády Theodor Lewald. Dne 20. července 1936 se v Řecku roznítil oheň, který se díky 1 108 kilometrů dlouhému štafetovému běhu s pochodní dostal až na Olympijský stadion v Berlíně.

1936: Olympijské hry v Berlíně
1936: Olympijské hry v Berlíně

Roku 1956 se olympijské hry díky Melbourne poprvé konaly na australském kontinentu, ačkoli jezdecké soutěže hostil kvůli karanténní lhůtě Stockholm.

Až v roce 1958 se oficiálního uznání dočkala olympijská hymna. Už pro první olympiádu ji složil řecký skladatel Spiros Samaras a text napsal Kostis Palamas. Nutno dodat, že baron de Coubertin však za skutečnou hymnu OH považoval Beethovenovu IX. symfonii.

Jezevčík - první maskot olympiády

V roce 1964 se své premiéry dočkala i Asie, jmenovitě Tokio. Následně si OH prošly například první dopingovou diskvalifikací (Mexiko 1968) či teroristickým útokem (Mnichov 1972). Německá olympiáda má však i jeden pozitivní primát. Poprvé měly hry svého maskota, jezevčíka Waldiho.

Zapálení olympijského ohně
Zapálení olympijského ohně

V Montrealu 1976 chyběla kvůli bojkotu dvacítka afrických států, her v Moskvě 1980 se nezúčastnila většina západních mocností a v Los Angeles 1984 zase "stávkovaly" země východního evropského bloku. Kompletní výkvět světového sportu se opět sešel až v roce 1992 v Barceloně, o čtyři roky později v Atlantě počet sportovců poprvé přesáhl desetitisícovou hranici.

Zatímco v roce 1896 bojovali sportovci v devíti odvětvích, v roce 2000 v Sydney už to bylo 28 sportů. Nejvíce sad medailí se rozdalo na posledních hrách v Pekingu. V Londýně z programu vypadl softball a baseball, přesto po zařazení ženského boxu a obnovení smíšené tenisové čtyřhry počet disciplín zůstal stejný: 302.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.