ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Příběhy OH: Poslední hry 20. století

Velikost textu:

Praha - Ke klenotům 27. letních olympijských her v australském Sydney patřil plavecký areál a každý večer vyprodaný atletický stadión pro 100 tisíc diváků. Olympijskou premiéru si užili triatlonisté, skokané na trampolíně a zásluhou korejského bojového umění taekwonda se první medaile dočkal Vietnam.

přehrát video
Příběhy OH: Poslední hry 20. století

Austrálie s nadšením slavila úspěchy své plavecké hvězdy Iana Thorpea, ale dokázala ocenit i jeho největšího soupeře, Nizozemce Pietera van den Hoogenbanda. Největší pozornost připoutala štafeta na 4 x 100 metrů, kdy diváci svými dlaněmi dotlačili australské plavce ke zlatu.

Sprinterka Cathy Freemanová zvládla neuvěřitelný tlak. Největší domácí naděje, která symbolizovala propojení s Aboriginci, původními obyvateli australského kontinentu, dokázala zvítězit v běhu na 400 metrů. Stala se prvním sportovcem, který zapaloval olympijský oheň a poté na týchž hrách vyhrál.

Do historie vstoupil český oštěpař Jan Železný, když vybojoval medaili na čtvrtých hrách po sobě a třetí zlatou v řadě, navíc v olympijském rekordu. Legendární vytrvalec Haile Gebrselassie z Etiopie v cílové rovince předběhnul Paula Tergata a obhájil zlato v běhu na 10 kilometrů. Hry 27. olympiády byly velkou oslavou sportu, který sbližuje a spojuje kontinenty, národy i jednotlivce, a staly se obrovskou výzvou pro další pořadatele.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.