ČTsport

ČTsport
sobota 17. listopadu 2018 Mahulena

Pracovníci britských letišť chtějí stávkovat den před olympiádou

Velikost textu:
aktualizováno 19. 7. 2012 18:53

Londýn - Pohraniční policisti britských letišť vyhlásili na 26. července, tedy pouhý den před začátkem olympijských her v Londýně, jednodenní stávku. Pracovníci se tak snaží o navýšení svých platů a naopak chtějí zabránit škrtům některých pracovních míst. Protest by však mohl zasáhnout příjezdy fanoušků na hry, protože hrozí velké průtahy při pasové kontrole. 

Heathrow
Heathrow

Avizovaná letištní stávka se týká zaměstnanců imigrační služby, zejména pak z řad cizinecké policie. Pokud by svou práci na popud odborů britské cizinecké policie skutečně přerušili, mohlo by to vést mimo jiné k velkým frontám na letišti Heathrow. Olympiáda se uskuteční od 27. července do 12. srpna.

V oddělení pasové kontroly na letištích přitom v poslední době často dochází k tvorbě dlouhých front. Vláda totiž propustila 22 procent pracovníků cizinecké policie. "Ministři o těchto problémech vědí už dlouho, ale rozhodli se, že nebudou jednat," prohlásil tajemník odborů Mark Serwotka.

Stávkovat chtějí i železničáři

Současně se během olympiády ve střední Anglii chystají stávkovat i stovky strojvůdců ve střední Anglii, což může ohrozit dopravu z Londýna i během her. Odborový svaz strojvůdců ASLEF oznámil, že na 450 jeho členů bude stávkovat kvůli sporům o penze.

Strojvůdci společnosti East Midlands Trains by stávkovali od 6. do 8. srpna. Stávka by mohla ochromit provoz mezi Londýnem a městy jako Sheffield, Nottingham a Derby. Společnost East Midlands Trains vyzvala odbory k dalšímu jednání. Pokud by bylo neúspěšné, železniční společnost tvrdí, že udělá vše pro to, aby stávka neohrozila provoz.

Olympijské kruhy
Olympijské kruhy

Doprava je jedním z nejproblematičtějších aspektů her. Na sportovištích prakticky nejsou parkoviště a návštěvníci mají používat veřejnou dopravu, případně chodit pěšky a jezdit na kole. Britská železniční a silniční síť mívá ve špičkách problémy i bez olympiády. Organizátoři vyčlenili na hlavních silničních tazích v Londýně zvláštní pruh pro olympijskou dopravu a na letiště rozmístili dobrovolníky, kteří mají zkrátit fronty.

Zdroj: AP, ČTK, Reuters

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.