ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Profil sportu: Vzpírání

Velikost textu:

Vzpírání patří mezi vůbec nejstarší sporty. Záznamy o soutěžích ve vzpírání máme od Řeků, Egypťanů, Číňanů či Mayů. Ve středověku se vytratilo sportovní zápolení, zvedání břemen bylo zejména součástí přípravy válečníků. Od devatenáctého století je však vzpírání opět způsobem, jak poměřovat síly při sportovních kláních.

Vzpěrač
Vzpěrač

První mistr světa byl dekorován v roce 1891, i když tehdy neexistovaly váhové kategorie. Vzpírání bylo i v programu prvních novodobých olympijských her – tehdy jako součást atletického programu. Disciplíny byly dvě.

A hned první přinesla spor. Dán Jensen i Brit Elliot vzepřeli 11,5 kg, ale zlato dostal Dán, jelikož podle dánského a řeckého prince Jiřího, který soutěž řídil, vypadal silněji. O olympijské medaile se bojovalo ještě v roce 1904, pak až v roce 1920.

Ovšem od Antverp má vzpírání již jisté místo v programu Her a nově také váhové kategorie. Soutěží se v nadhozu a trhu. Ženské vzpírání se do programu dostalo až v roce 2000.

přehrát video
Profil sportu: Vzpírání

V Londýně se představí celkem 260 vzpěračů a vzpěraček, jediným českým reprezentantem bude v supertěžké váze Jiří Orság. Ten se do nominace dostal díky stříbrné medaili z ME. V Londýně by chtěl bojovat mezi elitní osmičkou.

Orság má na co navazovat, tradice českého vzpírání je vskutku bohatá. Jmenujme například Jaroslava Skoblu, Otu Zarembu nebo Hanse Zdražila, ti všichni získali nejcennější kov. V roce 1993 byl Zdražila navíc vyhlášen nejlepším českým vzpěračem století. Zároveň je řazen mezi dvacet nejlepších vzpěračů všech dob.

Soutěže ve vzpírání probíhají:
28.7.-2.8.

Stadion:
ExCeL

Soutěže:
15 - 8 mužských a 7 ženských váhových kategorií

Počet účastníků:
260 - 156 mužů a 104 žen

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.