ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Profil sportu: Triatlon

Velikost textu:

Triatlon patří mezi mladší sporty, přestože tradice měření sil v různých disciplínách je podstatně starší. Historie závodu, který kombinuje běh, plavání a jízdu na kole, se začala psát ve dvacátých letech 20. století, kdy se ve Francii poprvé konal závod, jehož součástí byl běh na tři kilometry, dvanáct kilometrů na kole a přeplavání kanálu Marne.

Start olympijského triatlonu
Start olympijského triatlonu

O největší popularizaci triatlonu se ale postaral havajský Iron Man. Jeho obrysy vznikly v roce 1977 při debatě mezi členy havajských běžeckých a plaveckých klubů, zda mají lepší kondici plavci či běžci. Když se k tomu přidal článek ve Sports Illustrated, že nejzdatnějším sportovcem světa je cyklista Eddy Merckx, byl jen krůček k zorganizování závodu, který kombinoval tři existující soutěže.

Havajský Iron Man se stal pojmem a jeho distance (3,8 km plavání, 180 km na kole a 42,2 km běhu) z něj dělaly přece jen poněkud výlučnou záležitost. Postupně tedy vznikaly i kratší varianty. V polovině 80. let to bylo 1,5 km plavání, 40 km na kole a 10 km běhu. A tato varianta dostala vizionářský název – olympijská. Mezinárodní triatlonová unie vznikla v roce 1989 a začala bojovat o přijetí do olympijské rodiny.

přehrát video
Profil sportu: Triatlon

V Sydney 2000 se pak unie dočkala první medailové soutěže. Závod začínal i končil u symbolu města – opery. Přišlo 300 000 diváků a sledovali, mimo jiné, i snahy českého závodníka Jana Řehuly. Z vody se dostal třináctý, v cyklistické části se držela skupina pohromadě, rozhodoval tedy běh. Řehula ho zahájil jako 24., do cíle však doběhl třetí.

V Londýně se opět očekává velký zájem. Triatlon je možné sledovat zdarma. Ženská soutěž proběhne 4. srpna, mužská o tři dny později, tedy 7. srpna. Dějištěm bude jeden z nejznámějších londýnských parků, Hyde Park, a přilehlé ulice. Mezi startujícími budou čtyři Češi: Jan Čelůstka, Přemysl Švarc, Radka Vodičková a Vendula Frintová.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.