ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Profil sportu: Jezdectví

Velikost textu:

Koňské soutěže byly součástí olympijských her již ve starověku a do programu novodobých her se poprvé dostaly na druhé olympiádě v Paříži. O další návrat jezdeckých disciplín na OH se pak v roce 1912 zasloužil podkoní švédského krále hrabě Clarence von Rosen. Ten také do programu přivedl koňské disciplíny, které jsou k vidění i o sto let později - na nadcházející olympiádě v Londýně.

Jezdecká drezura
Jezdecká drezura

Jde o soutěže v drezuře, ve všestranné způsobilosti a parkurovém skákání a všechny disciplíny jsou společné pro muže i ženy. Bojuje se o individuální i týmové medaile, a to v nejstarším královském parku v Greenwichi.

Ne vždy se jezdecké soutěže konaly přímo v místě pořádání. Například místo Austrálie (a konkrétně Melbourne), kam koně v roce 1954 nemohli být vpuštěni kvůli veterinárním předpisům, byla disciplína přesunuta až do Švédska. A na minulé olympiádě, která se jinak konala v Pekingu, probíhaly jezdecké soutěže kvůli nedostatku zázemí v Hong-Kongu.

Soutěž v drezuře bude probíhat od 1. do 9. srpna. Drezura probíhá v klasickém obdélníku o rozměru 20 x 60 metrů. Drezurní úloha je soubor předepsaných cviků v daném pořadí, jak je jezdec a kůň předvádějí. Mezi předepsané prvky patří jízdy v různých obrazcích, zádrže, prodloužený klus či cval a pohyby do stran. Rozhodčí hodnotí ve stupnici od 0 do 10 v závislosti na provedení a splynutí koně a jezdce. Mezi hodnocené prvky patří i nadšení koně.

přehrát video
Profil sportu: Jezdectví

Parkurové skákání, tradiční anglický sport, vznikl v 18. století, když se milovníci oblíbeného honu na lišku nějak museli vypořádat s ploty, které obehnávaly pole a cesty. Moderní parkur se odehrává z kvalifikačních jízd a finále, do něhož se probojuje dvacet nejlepších. O umístění rozhodují trestné body, které se udělují za každou sraženou překážku, odmítnutí poslušnosti, pád a i za překročení časového limitu.

Víceboj ve všestranné způsobilosti vznikl na počátku minulého století ve Francii. Kromě obou předchozích disciplín sdružuje také terénní zkoušku, tedy závod na dráze v přírodě, která je provázena řadou pevně ukotvených překážek, seskoků či vodních příkopů. Každá chyba, stejně jako překročení časového limitu, je penalizována. Pád koně či jezdce je pak trestán diskvalifikací.

Program soutěže

Všestranná způsobilost: 28.-31. 7., Greenwich Park
Drezura: 2.-9. 8., Greenwich Park
Parkurové skákání: 4.-7. 8., Greenwich Park

V Londýně se bohužel žádný český zástupce nepředstaví, a tak ojedinělým úspěchem zůstává zlatá medaile z Amsterdamu v roce 1928. Tu v parkuru vybojoval nadporučík František Ventura se svým koněm Eliotem. Bohužel, pozdější osud olympijské dvojice byl nešťastný. Koně zabili němečtí okupanti na maso, Ventura byl po komunistickém puči vyhozen z armády.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.