ČTsport

ČTsport
neděle 17. června 2018 Adolf

Příběhy OH: Královská disciplína maraton

Velikost textu:

Praha - Málokterá disciplína má takovou historii jako maraton. A právě maratonský běh je jednou z disciplín, která je v moderní atletice nejobávanější a zároveň láká ty nejlepší vytrvalce. Prvním vítězem na olympijských hrách se stal v roce 1896 Spyridon Louis, když vyhrál běh z Maratonu do Atén a nastartoval tak sérií úžasných výkonů, mezi které se zařadil i ten z roku 1952 Emila Zátopka.

Délku moderního maratonu udala jedna velká náhoda. Na olympiádě 1948 v Londýně totiž vytrvalci vyrazili od královského paláce a skončili u královské lóže a od té doby se běhá trať dlouhá přesně 42 kilometrů 195 metrů.

Do historie se zapsal i český vytrvalec Emil Zátopek. Na OH v Helsinkách v roce 1952 se na královskou trať vydal jen tři dny poté, co vyhrál dvě zlaté na 5 a 10 km. Zátopek nikdy maraton neběžel a nevěděl, jak ho běžet, a tak se držel s favority. Ti však odpadli a český vytrvalec nakonec ovládl i tuto disciplínu.

přehrát video
Příběhy OH: Královská disciplína maraton

Ráz maratonu změnil Etiopan Abebe Bikila v roce 1960. Do té doby se Afričané této královské disciplíny obávali, ale právě etiopský vytrvalec odstartoval éru afrických vítězů. Sám Bikila vyhrál hned dvě zlata z této disciplíny, v letech 1960 a 1964.

Nezapomenutelným se stal i ten z olympiády v roce 2004, kdy se opět běžela klasická trať Maraton - Atény. Závod, kterému byla věnována obrovská pozornost, vedl s velkým náskokem Brazilec Vanderlei de Lima. Avšak šílený irský mnich ho chytl a zatáhl mezi diváky. De Lima se brzy osvobodil a pokračoval, jenomže byl natolik otřesený, že závěr nezvládl a nakonec ho předběhli hned dva vytrvalci a skončil až na třetím místě.

Další legendou, která se prosadila i na maratonské trati, byl Haile Gebrselassie. Dvojnásobný vítěz OH na trati 10 km prokázal svoje kvality i na nejdelší běžecké trati a v Berlíně v roce 2007 zaběhl světový rekord. Ten překonal jeho nástupce, mladý Keňan Patrick Makau, jenž v Berlíně v roce 2011 zaběhl současný světový rekord 2:03:38.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.