ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Profil sportu: Házená

Velikost textu:

Přesný hod byl jednou ze základních dovedností lovců i válečníků a není divu, že si lidé od nepaměti trénink házení zpestřovali různými soutěžemi. Sportů, v nichž lze vystopovat kořeny házené, je celá řada, nalezneme je od Francie až po Uruguay, hráli je indiáni i Inuité a jeden z nich vznikl i na našem území.

Házená
Házená

První psaná pravidla publikoval až v roce 1906 Dán Holger Nielsen, další vznikla o 11 let později v Německu a v roce 1919 je Němec Carl Schelenz dopracoval, čímž byl položen základ mezinárodní házené. Německo také dostalo tento sport do olympijského programu v roce 1936, tehdy se ovšem ještě hrálo na otevřeném hřišti s jedenácti hráči na každé straně.

Po 2. světové válce házená z olympijské rodiny na dlouho vypadla a vrátila se do ní nikoliv překvapivě opět v zemi našich západních sousedů, v Mnichově 1972. Ovšem tentokrát už jako halový sport a s pravidly založenými na dánském systému, tedy se šesti hráči a brankářem. Hřiště má rozměry 40 x 20 metrů, branka je tři metry široká a dva vysoká. Hráči s míčem driblují, na rozdíl od basketbalu ale mohou udělat i tři kroky bez driblinku.

přehrát video
Profil sportu: Házená

V českém sportu měla větší tradici národní házená, ale hráči se dokázali rychle adaptovat i na mezinárodní pravidla. Při obnovené premiéře v roce 1972 postoupil československý tým nečekaně až do finále. V něm svěřenci legendárního Jiřího Víchy sice prohráli s Jugoslávií 16:21, ale stříbrnou medailí se postarali o největší olympijský úspěch v historii naší házené.

Olympijský turnaj se bude hrát v nově vybudované házenkářské hale Copperbox a hlavně v dočasné basketbalové hale v olympijském parku, kde také proběhnou obě finále. Zajímavostí bude start domácího britského týmu. Házená nemá na Ostrovech tradici a tak se jako ve sportovním dávnověku sestavoval výběr z hráčů na inzerát.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.