ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold

Profil sportu: Sportovní gymnastika

Velikost textu:

Sportovní gymnastika patří v různých podobách k olympiádě už od jejího samotného počátku. Jedná se také o jeden ze sportů, ve kterém čeští reprezentanti vždy excelovali nejvíce, a to i díky sokolské tradici.

Kristýna Pálešová
Kristýna Pálešová

Ta byla základnou pro úspěchy českých reprezentantů - zlato dosud z disciplín sportovní gymnastiky vybojovali celkem dvanáctkrát. Lví podíl na tom pak měla nejslavnější česká olympionička všech dob - Věra Čáslavská.

Bývalá předsedkyně olympijského výboru dovezla v 60. letech zlatých medailí hned sedm. Tři v Tokiu a o jednu více v Mexiku v roce 1968. Shodou okolností druhá jmenovaná olympiáda probíhala právě v době sovětské okupace - a okouzlující Čáslavská, na jejíž svatbu přímo v Mexico City dorazilo kolem 10 000 lidí, se stala symbolem odporu proti SSSR.

Jde také o disciplínu, v níž získala samostatná ČSR první zlatou medaili. Dosáhl na ni v - tehdy velmi populárním - šplhu na laně v roce 1924 Bedřich Šupčík. Porazil přitom 69 dalších soupeřů, včetně bronzového Ladislava Váchy. Ten si to pak o čtyři roky později vynahradil na bradlech, v nichž získal zlato sám.

přehrát video
Profil sportu: Sportovní gymnastika

Gymnastické soutěže se budou konat v North Greenwich Areně (olympijský název pro O2 Arenu či Millenium Dome), notoricky známé pro své zářné sportovní i kulturní akce. A budou zde i dva čeští zástupci - Martin Konečný a Kristýna Pálešová. Přímý boj o medaile však bude patřit spíš sportovcům z Číny, Ruska, Japonska či USA.

Ve sportovní gymnastice se v Londýně rozdá dohromady 14 sad medailí. Muži budou soutěžit na bradlech, v přeskoku, na kruzích, na koni na šíř, v prostných a na hrazdě, ženy pak na bradlech, na kladině, v prostných a v přeskoku. Dále jsou na programu víceboje jednotlivců a soutěže družstev.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.