ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Olympijský malíř Michael Rittstein: Jsem darwinista

Velikost textu:

Londýn - Český dům během letní olympiády v Londýně nabídne setkání se sportovci, velkoplošné projekce, koncerty i výstavy. Stejně jako olympijská kolekce oblečení i architektonické řešení prostoru je inspirováno slavným obrazem Dvoubarevná fuga Františka Kupky. Prostor domu svými obrazy obohatil i současný český malíř Michael Rittstein. Ten se ovšem podle Kupky neřídil. "Mohl jsem se inspirovat jedině kvalitou," říká malíř a milovník plavání, který byl hostem Studia ČT24.

Michael Rittstein / O třetí místo (výřez)
Michael Rittstein / O třetí místo (výřez)

"Nepodepsal jsem žádnou smlouvu a nechal jsem to volně plynout, takže vzniklo 27 obrazů, které dohromady dávají jeden panel nebo dokonce jeden obraz, který zahrnuje olympijské sporty," uvedl Rittstein, který na plátnech pracoval poslední rok. Kolekce obrazů se představí společně s otevřením Českého domu.

"Není to žádná dogmatická ilustrace sportovní disciplíny. Trošku jsem do toho vložil svoje témata," prozradil výtvarník proslulý svou expresivní figurální malbou. Rittstein je známý také jako nadšený plavec. "Jsem prakticky furt na Hájovně ve Kdyni na koupališti."

Zajímají mě lidské animální projevy

"Dynamické disciplíny mě inspirují dost, včetně kontaktních sportů, jako je box a zápas, vzhledem k tomu, že jsem darwinista a zajímají mě lidské animální projevy, tak to dělám i na svých obrazech, akorát ty lidi tam jsou oblečeni v civilu," naznačuje Rittstein souvislost sportu a svého pohledu na svět.

Po skončení olympijských her budou obrazy vystaveny v Praze a potom poputují do soukromé sbírky. Český olympijský dům sídlí v Islingtonu nedaleko od Emirates Stadium, stadionu fotbalového Arsenalu. Slavnostně ho má 27. července otevřít prezident České republiky Václav Klaus. Rittstein vyrazí do Londýna v předstihu již 25. července.

Pro veřejnost bude v domě k dispozici virtuální ateliér, kde mohou návštěvníci vytvářet vlastní díla. Na velkoplošných obrazovkách se budou vysílat přímé přenosy ze sportovních událostí. Digitální výstavu umění otevře Národní galerie. Novou instalaci, jejíž podoba zatím zůstává tajemstvím, představí další výrazný český výtvarník David Černý.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.