ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Profil sportu: Pozemní hokej

Velikost textu:

Pozemní hokej je klasický staroanglický kolektivní sport hraný s hokejkou a míčkem. V Česku se jedná o minoritní odvětví zaostávající svou popularitou za hokejbalem, florbalem a především ledním hokejem. Termín "hockey" tak v anglicky mluvících zemích označuje právě pozemní hokej, v Česku hokej lední. Pozemní hokej se hraje na mnoha klubových úrovních, ale pouze málo hráčů jsou profesionálové. Většina pozemkářů se tomuto sportu věnuje během studia, případně během zaměstnání na částečný úvazek, který doplňuje trenérskou činností v klubech.

Pozemní hokej
Pozemní hokej

Historie pozemního hokeje je neodmyslitelně spjata s Velkou Británií, i když hry podobného typu můžeme najít na záznamech již ve starém Řecku a Persii. První dochované použití slova "hockey" pochází z vyhlášky anglického krále Edvarda III. z roku 1363, která pod trestem zakazovala podobné "hlouposti" jako fotbal, hokej nebo kohoutí zápasy. Přes tento edikt se sport dále rozvíjel v různých obměnách a s různými názvy, ať už jako "bandy" nebo "shinty".

Moderní verze pozemního hokeje se utvářela v průběhu 19. století na anglických středních školách, první klub vznikl v roce 1849 v Blackheath na jihu Londýna. Oficiálně prvním klubem pozemního hokeje, který přijal pravidla střeleckého kruhu a balonek z gumy, byl v roce 1871 Teddington Hockey Club na jihozápadě Londýna. Populární sport se brzy rozšířil po celém britském impériu (Commonwealth), kde se v mnoha případech stal nedílnou součástí národního kulturního dědictví.

přehrát video
Profil sportu: Pozemní hokej

Olympijskou premiéru prožil pozemní hokej v roce 1908 v Londýně, poté se objevil v roce 1920 v Antverpách a nově založená mezinárodní federace jej natrvalo prosadila do programu Her v roce 1928 v Amsterdamu. Právě zde započala nadvláda pozemkářů Indie, kteří turnaj ovládli bez ztráty bodu a bez jediné obdržené branky a začali jedinečnou sérii.

Do roku 1960 vyhráli Indové 30 zápasů a inkasovali pouze osmkrát, až v Římě podlehli ve finále největším rivalům z Pákistánu 0:1. Až zavedení umělé trávy, kterou si asijské země nemohly dovolit, otevřelo cestu k medailím i pro evropské týmy – Německo, Španělsko či Nizozemsko – a také Austrálii a Nový Zéland.

Hřiště na pozemní hokej
Hřiště na pozemní hokej

Pozemní hokej se hraje s 11 hráči na každé straně, hřiště má rozměry 100 x 60 yardů (91,4 x 55 m), branky jsou 12 stop široké a 7 stop vysoké (366 x 214 cm). Gól platí pouze tehdy, je-li dosažen ze 16yardového (14,63 m) střeleckého půlkruhu. Základní hrací doba je 2 x 35 minut, v případě nerozhodného stavu se prodlužuje 2 x 7,5 minuty. Pokud je i poté výsledek nerozhodný, ve skupinách se započítává remíza, v play-off rozhodují trestné údery (penalty) ze vzdálenosti 7 yardů (6,4 m).

Český výběr se olympijského turnaje neúčastní ani v jedné kategorii, dlouhodobě úspěšnější mužská reprezentace se však alespoň probojovala na závěrečný kvalifikační turnaj do Japonska. Jedinou olympijskou medaili v historii však vybojovaly jejich kolegyně na bojkotem západních zemí poznamenaných hrách 1980 v Moskvě. Po úvodní prohře se SSSR a remíze se Zimbabwe československé pozemkářky zbývající zápasy vyhrály a vybojovaly nakonec stříbrnou medaili o bod právě za Zimbabwe.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.