ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Profil sportu: Plavání

Velikost textu:

Plavání patří k základním lidským dovednostem, stejně jako chůze, běh nebo hod. Oblíbenou zábavou bylo už ve starověkém Egyptě či Řecku, zařazeno bylo i mezi sedm rytířských ctností. Asi první zaznamenaný plavecký výkon předvedl anglický básník Lord Byron, když v roce 1820 překonal Dardanellskou úžinu. Do programu novodobých olympijských her se dostalo v samém začátku a hned první medaili vybojoval v ledových vodách Středozemního moře maďarský plavec a architekt Alfred Hájoš. Na letošních hrách bude české barvy hájit hned sedm sportovců, medailové naděje si potom může dělat například Simona Baumrtová nebo Barbora Závadová. Na programu je od 28. července do 12. srpna.

Barbora Závadová
Barbora Závadová

Plavecké disciplíny se vyvíjely postupně. Medaile se nejdříve dávaly za splývání, plavání pod vodou či plaveckou překážkovou dráhu. Postupně se program ustálil a přidaly se další plavecké disciplíny. Základem je samozřejmě plavání. Od původních všech závodů volnými disciplínami si v moderní verzi sportu vydobyly své místo i specifické styly - prsa, znak nebo motýlek.

Roli plaveckých legend historicky nejvíce přebírali američtí sportovci. Michael Phelps získal celkem čtrnáct medailí, osm z toho zlatých. Překonal tak rekord dalšího Američana Marka Spitze, který na olympijských hrách v Mnichově převzal sedm zlatých medailí, celkem potom devět. Pro Phelpse bude letošní olympiáda sportovní rozlučkou.

přehrát video
Profil sportu: Plavání

V Londýně budeme svědky jak krátkých tratí, tak dlouhých tratí mimo olympijský stadion. Na své si přijdou i fanoušci vodního póla, synchronizovaného plavání, skoků do vody.

Právě skoky do vody přinesly jediné české medailové úspěchy. Milena Duchková v Mexiku roku 1968 vybojovala zlato na desetimetrové věži, o čtyři roky později v Mnichově potom na stejné disciplíně stříbro. Na letošních olympijských hrách vzhlížejí k medailím hlavně výborné české plavkyně. Simona Baumrtová vybojovala bronz na letošním mistrovství Evropy na sto metrů znak, devatenáctiletá Barbora Závadová potom na 400 metrů volným způsobem. Doplní je zkušená česká dálkařka Jana Pechanová nebo teprve sedmnáctiletý mladík Jan Micka.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.