ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Profil sportu: Taekwondo

Velikost textu:

Původně bylo vytvořeno pro vojenské účely a až následně uzpůsobeno civilním potřebám. Korejské bojové umění taekwondo se olympijské veřejnosti poprvé ukázalo na domácí půdě - na olympijských hrách 1988 v Soulu. Od Sydney 2000 se taekwondisté utkávají i o medaile. Bojový sport, který byl oficiálně představen v roce 1955 v korejském hlavním městě, na olympiádě startuje 8. srpna. Českého zástupce bychom však hledali marně.

Taekwondo
Taekwondo

Historie bojového sportu je poměrně krátká. Na konci korejské války se jej vláda pokusila vytvořit s cílem propojit historická bojová umění do moderního systému použitelného ve výcviku armády, ale i ve sportu. Především však mělo sloužit jako projekce a reprodukce korejské národní identity.

Jeho kořeny sahají až do období tří korejských království, nejstaršího a nejslavnějšího období v historii východoasijského poloostrova. Tradice bojových umění počínající na začátku křesťanského letopočtu přerušila japonská okupace, která po více než tři desetiletí systematicky smazávala korejskou unikátnost.

Moderní forma sportu tak obsahuje jak korejské prvky, tak prvky převzaté z japonských bojových technik, například z karate. Na rozdíl například od čínského kung-fu je však každá technika taekwonda velmi přesně popsána a výuka je standardizována.

přehrát video
Profil sportu: Taekwondo

Technika sportu, který v překladu znamená "cesta nohou a pěstí," je oproti síle a hrubosti založena na přesnosti a rychlosti. Cílem je kopy a údery přesně atakovat soupeřovu výstroj. Zápas je složen z tří kol po dvou minutách. Kop nebo úder na tělo soupeře získá útočníkovi jeden bod s možností dvojnásobného výsledku při odvrácených zádech (například technika kopu z otočky). Kopy do hlavy jsou za tři body - čtyři v případě otočky - nepovolují se však údery pěstí.

Jihokorejská dominance není zdaleka absolutní. Během tří předchozích turnajů získalo medaile celkem 29 zemí. V Londýně bude bojovat 64 mužů i žen z celkem 63 zemí. Češi se bohužel nezúčastní.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.