ČTsport

ČTsport
pondělí 24. září 2018 Jaromír

Profil sportu: Střelba

Velikost textu:

Střelba patří k olympijským disciplínám od jejich znovuzrození. V roce 1896 se v Aténách rozdělovalo pět střeleckých medailí, dnes v olympijském menu najdeme tři samostatné disciplíny - pistoli, pušku a brokovnici. Česko vyhlíží s nadějemi hned ke dvěma z nich. David Kostelecký s Kateřinou Emmons obhajují zlato z Pekingu v trapu a vzduchovce.

David Kostelecký
David Kostelecký

Disciplíny pistole, pušky a brokovnice od první olympiády prošly razantním vývojem. V Paříži roku 1924 se ještě střílelo na živé holuby, postupně se však program stabilizoval.

V principu lze olympijskou střelbu rozdělit na tři kategorie podle typu střeliva. Ze vzduchových zbraní se střílí diabolky o průměru 4,5 milimetru, přičemž terč je vzdálen 10 metrů a střílí se vzduchovou pistolí i puškou.

Kulové zbraně používají malorážné náboje. Muži střílí libovolnou pistolí na 50 metrů, malorážkou a rychlopalnou pistolí na třikrát čtyřicet ran a také šedesát ran vleže. Ženy potom pouze na čtyřicet.

přehrát video
Profil sportu: Střelba

Českou výpravu bude ve střelbe reprezentovat hned devět sportovců - Martin Podhráský, Martin Strnad, Jiří Lipták, Jan Sychra, Jakub Tomeček, Adéla Sýkorová, Lenka Marušková a především potom Kateřina Emmons s Davidem Kosteleckým.

Právě Emmons s Kosteleckým jsou velkými favority na zisk drahého kovu. Kateřina na olympijských hrách už získala všechny drahé kovy, v Pekingu dokonce zlato ve vzduchovce. David Kostelecký je neméně úspěšný. Sedmatřicetiletý člen Dukly Hradce Králové v Pekingu vybojoval zlato v trapu a na podobné umístění pomýšli i letos.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.