ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Basketbalistky porazily Japonsko a probojovaly se na olympiádu

Velikost textu:
aktualizováno 29. 6. 2012 20:46

Ankara - České basketbalistky se probojovaly na olympijské hry. Účast v Londýně jim zajistila výhra 53:47 nad Japonskem ve čtvrtfinále kvalifikačního turnaje v Ankaře. Češky tak budou moci obhajovat čtvrtfinálové účasti z her v Aténách 2004 a Pekingu 2008. Nyní budou Češky čekat do neděle na to, zda je los olympijského turnaje přiřadí do skupiny A k USA, Číně a Angole, nebo do skupiny B k Austrálii, Brazílii, Británii a Rusku. Vedle českého týmu si zajistilo postup i Chorvatsko výhrou 59:56 nad Kanadou.

Hana Horáková
Hana Horáková

Svěřenkyně trenéra Lubora Blažka v kvalifikaci porazily Nový Zéland a Argentinu a s Japonskem hrály o přímý postup a do klíčového utkání vstoupily ve velkém stylu. Především v obraně se jim dařilo, nepouštěly Japonky k lehkým střelám a při jejich nájezdech využívaly výškovou převahu. Za celý zápas si připsaly málo vídaných 12 bloků. Výsledkem bylo, že Japonky v úvodních sedmi minutách nedaly ani koš a Češky se ujaly vedení 13:0. To mohlo být ještě větší, kdyby Kulichová proměnila dvě lehké pozice z pod koše. I tak to byla ale znovu ona, kdo se v úvodu staral o navyšování skóre. V prvním poločase dala třetinu všech českých bodů.

Lubor Blažek: "Hrálo se o hodně. My měli velmi dobrý vstup do utkání. Hráčky zaslouží pochvalu, jak byly koncentrované. Jenže pak jsme udělali pár chyb a přišel ten pocit 'hlavně postup neztratit'. Z toho vyplynula nervozita a přestali jsme hrát naši hru. Naopak Japonkám vyšly střely za tři body a bylo z toho drama. Holky ten konec ale dobře zvládly."

V poslední čtvrtině ale Japonky duel přeci jen zdramatizovaly a po dvou rychlých trojkách snížily na rozdíl tří bodů. Trochu tak připomněly vzájemný duel z MS před dvěma lety, kdy v poslední čtvrtině málem stáhly ztrátu 19 bodů. Češkám se ale povedlo uklidnit, k čemuž jim pomohlo i to, že si při jednom útoku dokázaly čtyřikrát po sobě doskočit míč. Navíc v poslední vteřině akce se trefila Kulichová. Češky tak znovu odskočily na sedm bodů a ušetřily drahocenné vteřiny, které se ukázaly do koncovky jako rozhodující. Japonky se ještě pokusily střelami za tři body vrátit do hry, ale nebyly přesné.

Petra Kulichová: "Nějak mi to tu sedlo. Byl to asi nejvydařenější turnaj v mojí reprezentační kariéře. Je to ale zásluha celého týmu. Dostávala jsem skvělé přihrávky od spoluhráček, pak už jsem využívala svou výškovou převahu. Japonky na nás ale byly připravené, dobře nás zdvojovaly a dělaly nám problémy. V poslední čtvrtině jsme znervózněly a ony toho využily ke zdramatizování. Konec jsme ale psychicky zvládly a uskákaly jsme je."

Hlavní zásluhu na postupu měla Kulichová, která byla vyhlášena nejužitečnější českou hráčkou na turnaji. Ve všech třech zápasech si připsala takzvaný double double, nyní za 14 bodů a 15 doskoků. Navíc přidala šest bloků. Výrazně jí sekundovaly i další zkušené hráčky Vítečková, Horáková a druhá pivotka Burgrová. Do hry zasáhla i Veselá, kterou trápila zraněná pata.

Česko - Japonsko 53:47 (17:4, 29:18, 43:31)

Nejvíce bodů: Kulichová 14, Vítečková 10, Burgrová a Horáková po 8 - Mamijaová 16, Fudžiwaraová 9, Tanakaová 8. Fauly: 15:15. Trestné hody: 12/10 - 15/10. Trojky: 5:5.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.