ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Saúdská Arábie ženu na OH nakonec zřejmě nevyšle

Velikost textu:

Rijád - Po Bruneji a Kataru se údajně rozhodla vyslat poprvé ženu na olympijské hry také Saúdská Arábie, kterou měla být jezdkyně Dalma Rušdíová-Malhásová. Kvůli zranění svého koně Caramell KS, který měsíc nemohl soutěžit, však nesplnila kvalifikační podmínky pro start v Londýně a na olympiádě bude stejně chybět. "Víme ale, že Mezinárodní olympijský výbor jedná o možném startu několika saúdskoarabských sportovkyň z jiných odvětví," uvedla v prohlášení Mezinárodní jezdecká federace.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Organizace bojující za lidská práva Human Rights Watch kritizuje MOV za to, že u muslimských států Perského zálivu či Bruneje toleruje neúčast žen v olympijských týmech. Žádala proto, aby tyto země byly kvůli diskriminaci žen z olympijských her vyloučeny.

MOV vede o startu sportovkyň z těchto států intenzivní jednání. Ještě v dubnu prezident saúdského olympijského výboru princ Nawaf účast žen pod pěti kruhy neschválil. Nevyloučil tehdy možnost, že by saúdské ženy mohly odjet do Londýna nikoliv jako oficiální delegace země, ale jako soukromé osoby. To se však zástupcům MOV nelíbilo.

Stejným způsobem se představila Rušdíová-Malhásová na olympijském festivalu mládeže v roce 2010, kde vybojovala v parkúru bronzovou medaili.

V její zemi nemají ženy při sportovních utkáních povolen ani přístup na stadiony. Saúdská Arábie, Brunej a Katar jsou jedinými zeměmi, které dosud nevyslaly na olympiádu ve výpravě sportovců ženu. Katar, který se po dvou neúspěšných kandidaturách uchází o pořádání olympiády v roce 2024, vyšle do Londýna poprvé hned tři ženy a Brunej jednu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.